Przebywasz dużo czasu w smogu? Masz sześciokrotnie większe szanse na zawał

Przebywasz dużo czasu w smogu? Masz sześciokrotnie większe szanse na zawał Źródło: pikio

Zawał serca może być wywołany przez wiele czynników. Najbardziej zaskakujący i przerażający jest jednak wpływ smogu na ten organ. Badacze ostrzegają przed niebezpieczeństwem, z którego wielu nawet nie zdaje sobie sprawy.

Zawał serca może zakończyć się śmiercią. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych dolegliwości, które mogą go zapowiadać. Naukowcy cały czas pracują nad nowymi badaniami, które pozwolą zminimalizować problemy sercowe, niestety, nie jest to łatwe. Zagrożeń jest bardzo wiele, nawet w powietrzu. 

Wyniki badań są bardzo niepokojące

W zachowaniu pełnego zdrowia nie pomaga nam zanieczyszczone środowisko. Już wiele badań potwierdza negatywny wpływ smogu na człowieka. Teraz okazuje się, że może on powodować nawet zawał, a co za tym idzie, w najgorszych przypadkach, nawet śmierć. 25 listopada 2019 r. opublikowano raport na temat wpływu smogu na serce. Informacje udostępnione zostały przez badaczy z King’s College of London, dzięki wsparciu Clean Air Fund. W dokumencie dowiadujemy się nie tylko o wpływie smogu na Brytyjczyków, ale również Polaków. Przeprowadzono badania na podstawie czterech dużych miast Polski: Bielska-Białej, Poznania, Wrocławia i Warszawy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zawał serca wywołany smogiem najczęściej występuje u Polaków

Wyniki są zatrważające, gdyż w Bielsku-Białej odnotowano aż sześciokrotnie więcej przypadków zawału serca niż w Londynie, Liverpoolu czy Manchesterze. W kolejnym z badanych miast wnioski nie są o wiele lepsze. W Warszawie co roku mamy o 81 więcej przypadków zatrzymania akcji serca poza szpitalem, niż w dniach czystego powietrza. Dla porównania w Liverpoolu są to tylko 4. Poznań i Wrocław również nie odbiegają od wspomnianych ośrodków. W Poznaniu mamy 5,4 razy więcej zawałów serca, a we Wrocławiu wynik ten wyniósł 4,8 razy więcej niż w przypadku brytyjskich miast. Podsumowując te kalkulacje, daje to Polsce najwyższy wynik zatrzymań akcji serca wywołanych przez zanieczyszczenia powietrza.

Dzisiaj grzeje: 1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach

2. 72-letni Karol Strasburger został właśnie ojcem! Znamy płeć i imię dziecka

– Statystyki medyczne i epidemiologiczne często postrzegane są jako anonimowe i niezwiązane z naszym życiem. Często słyszymy głosy bagatelizujące choroby i zgony wywołane smogiem i podtrzymujące opinię o niepewności tych szacunków. Nic bardziej mylnego. Raport badaczy z King’s College pokazuje liczbę osób w poszczególnych miastach, które w domach albo wręcz na ulicy w czasie epizodów smogowych doznały zatrzymania akcji serca – twierdzi Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii
  2. Agata Duda przejęła mikrofon i wystosowała apel do Polaków. Potrzebna jest pomoc
  3. Koniec z nudną panierką z bułki tartej. Dzięki nowej panierce kotlety schabowe będą tak pyszne, jak nigdy wcześniej
  4. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć  
  5. Możesz otrzymać tzw. SPECJALNĄ rentę, nawet jeśli nie spełniasz kryteriów. Jest na to sposób

źródło: portalkomunalny

Następny artykuł