Report o nazwie „Future of Food” zaprezentowany przez Mobile Institute z pewnością zszokuje wielu fanów mięsnych dań. Jak bowiem wynika z prognoz, które w nim zawarto, za niewiele ponad 30 lat nasza dieta będzie całkowicie inna od tej dzisiejszej. Mięso zostanie z niej całkowicie wyparte.

W 2050 roku ludność Ziemi wzrośnie do 10 mld ludzi. Wówczas nastąpi moment, w którym popyt na mięso grubo przekroczy poziom podaży. Wtedy to mięso stanie się towarem luksusowym, na który stać będzie jedynie elity – najbogatszych konsumentów.

Oznacza to, że cała reszta społeczeństwa zostanie wegetarianami lub weganami. Jak podano w raporcie, znacznie więcej będzie wegan, ponieważ także produkty pochodzenia zwierzęcego będą słabo dostępne. Kwitnąć ma wówczas rynek tzw. plant-based food, czyli jedzenia robionego w całości z roślin. Kotlety z tofu udające mięso czy mleko z ryżu i soi będą na porządku dziennym.

Takie realia będą z pewnością bardzo trudne do zaakceptowania dla większości Polaków. W naszym kraju jedynie 2% osób nie je mięsa, a nawet ryb. O przejściu na dietę bezmięsną myśli 11% Polaków, ale wciąż nie może się zdecydować. Tak mały odsetek wegetarian ma wynikać z zasobu tradycyjnej polskiej kuchni, która pełna jest mięsnych dań.

Istnieje jednak jeszcze bardziej ponura prognoza wynikająca raportu Mobile Institute. Możliwe jest, że zmiany klimatu doprowadzą do sytuacji, kiedy niemożliwe w utrzymaniu będą nawet wielkie uprawy roślin. Wówczas na jedzenie w ogóle stać będzie tylko najbogatszych. Biedniejsi będą musieli się wtedy zadowolić jedzeniem w proszku i nawet najwięksi mięsożercy zatęsknią za brokułami.

...

Zobacz również