Zarówno władze samorządowe, jak i politycy obiecują, że zrobią wszystko, aby pomóc mieszkańcom dużych polskich miast. Ich deklaracje, to jednak bezużyteczne obietnice, które nikomu jeszcze nie pomogły.

Powietrze w Polsce znowu jest zatrute smogiem do granic absurdu. Choć sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a październik pozostaje wyjątkowo ciepły, to normy już zostały przekroczone wielokrotnie. Powietrze po prostu nie nadaje się do oddychania, a trzymanie otwartych okien czy wychodzenie na dwór bez specjalnej maski jest dla naszego organizmu równie wyniszczające co nałogowe palenie!

Czujnik należący do mieszkańca Łodzi, zamontowany przy ul. Pryncypalnej, wskazał, że norma występowania w mieście smogu została przekroczona o 1000%. Wynik ten bez wątpienia szokuje, skłaniając do powątpiewania w sens wprowadzania w życie specjalnych programów mających walczyć z problemem.

– W pierwszym roku zlikwidowaliśmy ponad 700 pieców. To dobra wiadomość, bo to 2,5 miliona kilogramów węgla mniej w najbliższym sezonie grzewczym – opowiedział o próbach redukcji zanieczyszczenia rzecznik prezydent miasta, Marcin Masłowski.

Miejscowy urząd wydał już bowiem 3 mln zł na dopłaty do mieszkańców, którzy zdecydowali się na przyłączenie do sieci cieplnej oraz zamianę sposobu ogrzewania. W sumie na ten cel zostanie przeznaczone 9 mln zł, jednak nie wiadomo, czy pieniądze te rzeczywiście przyniosą oczekiwany, pożądany efekt.

...

Zobacz również

W strefie skażenia: Tak dziś wygląda Czarnobyl [ZOBACZ!]