Zaskakujący zwrot PiS ws. reelekcji Tuska. Rząd stawia jeden warunek

Zaskakujący zwrot PiS ws. reelekcji Tuska. Rząd stawia jeden warunek Źródło: fot. wikimedia / Adrian Grycuk / European People's Party

Już niebawem były premier Polski i aktualny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk będzie walczył o reelekcję. Dotychczas rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadał, że nie poprze jego kandydatury - to jednak się zmieniło. Jest tylko jeden warunek.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej dobiega powoli końca. Jak już wiadomo, niemal wszystkie kraje wspólnoty europejskiej popierają jego reelekcję.

Wyjątkiem jest Polska i rządzący nią rząd Prawa i Sprawiedliwości, z którym Tusk pozostaje w politycznym konflikcie od niemal dekady. To jednak może się zmienić ponieważ z obozu władzy wypłynęła właśnie deklaracja o zaskakującym zwrocie PiS jeśli chodzi o poparcie byłego premiera Polski.

Rąbka tajemnicy ujawnił w rozmowie z mediami ekspert ds. służb specjalnych oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy, prof. Andrzej Zybertowicz.

Jak przekonuje polityk obozu władzy, Prawo i Sprawiedliwość może poprzeć kandydaturę Donalda Tuska ale pod warunkiem, że inne kraje UE spełnią kilka kluczowych oczekiwań rządu PiS i Polski.

Zybertowicz wskazał, że chodzi głównie o to co zrobi kanclerz Niemiec Angela Merkel, bo to od niej PiS oczekuje najwięcej. Co ciekawe, niemiecka polityk przyjedzie do Polski już 7 lutego i to najprawdopodobniej wtedy okaże się czy rząd PiS poprze Tuska czy nie.

bh

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News