Chociaż partia zajmująca pozycję lidera w sondażach nie zmieniła się, nowe badanie  IBRiS pokazuje, że zaufanie do Prawa i Sprawiedliwości nieco spadło. Zadziwiająco wzmocniła się za to Nowoczesna, która dogania już nawet Kukiz’15. Jak zwykle przy tego rodzaju ankietach prosimy, aby podejść do ich wyników z odpowiednim dystansem.

Według najnowszego sondażu miejsca w Sejmie zdobyłoby obecnie 6 ugrupowań. Należą do nich PiS, PO, Kukiz’15, Nowoczesna, SLD oraz PSL. Partię rządzącą poparło najwięcej, bo aż 32,1 procent badanych, jednak zanotowała ona i tak spadek o 1 punkt procentowy. Podobnie stało się z Platformą Obywatelską, która osiągnęła 21,8 procent głosów ankietowanych.

Najwięcej, bo aż 3,3 punktu procentowego zyskała w tym badaniu Nowoczesna. Dzięki temu osiągnęła 9,5 procent poparcia. Jest więc tuż za plecami Kukiz’15 z jego wynikiem 9,8 procent.

SLD udało się uzyskać wsparcie 6,8 procent ankietowanych, PSL poparło 5 procent z nich. Poza Sejmem znalazłyby się obecnie Partia Razem, Wolność, Kongres Nowej Prawicy oraz Prawica RP. Stosunkowo zaskakujące wyniki bez wątpienia ucieszyły zwolenników Nowoczesnej. Dla PO i PiS, pomimo niewielkiego spadku, powinny za to stanowić znaczne ostrzeżenie.

...

Zobacz również