Wyniki najnowszego sondażu opublikowanego w „Rzeczypospolitej” znacząco różnią się od wakacyjnych badań. Do sejmu weszłoby 6 partii, a pozycję wicelidera traci Platforma Obywatelska.

Według badania na PiS zagłosowało by 29 procent Polaków, jest to aż 6 proc. spadek w stosunku do sierpniowych sondaży TNS. Na drugim miejscu znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 19 proc. Trzecie miejsce należy do PO, która cieszy się 17 proc. poparciem. Partia Pawła Kukiza weszłaby do Sejmu w 11. proc wynikiem. Stawkę zamyka PSL i SLD, które nie miało szans w sierpniu.

Sondaż został przeprowadzony 26 i 27 sierpnia. W tym samym czasie rozpoczęła się zawierucha wokół nieprawidłowości reprywatyzacyjnych w Warszawie oraz prezydent Andrzej Duda wrócił z wizyty na Ukrainie, gdzie uczestniczył w obchodach odzyskania niepodległości.

Zdaniem dr Rafała Chwedoruka, 3-procentowy spadek mieści się w granicy błędu statystycznego, w związku z czym nie można wyciągać zasadniczych wniosków. Z drugiej strony ekspert sądzi, że wpływ na elektorat mogła mieć wizyta na Ukrainie. Zdaniem eksperta, za każdym razem gdy ociepla stosunki ze wschodnimi sąsiadami.

– Za każdym razem, kiedy PiS uśmiecha się do Ukrainy, traci. Podobnie było i w poprzednich latach, gdy politycy tego ugrupowania jeździli na Majdan i tam robili sobie zdjęcia. Wówczas część elektoratu zareagowała alergicznie. Teraz może być tak samo – mówi Chwedoruk.

W sondażu nie widać reakcji wyborców PO na zamieszanie związane z postacią Hanny Gronkiewicz-Waltz i aferą reprywatyzacyjną. Zdaniem politologa wynika to najprawdopodobniej z faktu, że elektorat jeszcze nie przetrawił wszystkich informacji związanych z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Follow @PikioPL

wk źródło: rp.pl

...

Zobacz również