Jak powszechnie wiadomo, higiena osobista jest bardzo istotna dla naszego komfortu oraz zdrowia. Chociaż uczy się o niej od dzieciństwa i często przypomina, jak ważne jest częste mycie rąk, czy zębów, Polacy wciąż nie zawsze pamiętają o tym obowiązku. 

Wyniki badania TNS z 2016 roku dotyczące poziomu higieny osobistej w naszym kraju niejednokrotnie zaskakują. Przede wszystkim około 55% Polaków myje się według nich  raz dziennie. Co piąty obywatel robi to rzadziej, a co ósmy co dwa dni.

Jeśli chodzi o mycie włosów, kobiety w większości robią to rzadziej. Łącznie myjemy je jednak co około 2 dni. Mężczyźni wypadają zdecydowanie gorzej, kiedy mowa o myciu rąk. Co czwarty z nich nie czyści bowiem dłoni po wyjściu z toalety, chociaż zbiera się na nich około 90% drobnoustrojów.

Nasze zęby myjemy średnio 46 sekund, a więc zdecydowanie zbyt krótko. Poza tym najczęściej robimy to nieprawidłowo, gdyż nawet 5 razy za mocno. Nie możemy także być dumni z efektów tego poziomu higieny – aż 90% Polaków ma bowiem próchnicę.

Lekarze oraz inni specjaliści niezmiennie przypominają więc, jak ważna jest czystość w życiu każdego człowieka. Dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia zdecydowanie warto o tym pamiętać.

 

...

Zobacz również