Konflikty polityczne w naszym kraju wywołują ostatnio coraz więcej emocji. Udzielają się one także dostojnikom kościelnym, którzy często zaskakują swoimi bezpośrednimi wypowiedziami w mediach. Tak było i tym razem, kiedy jeden z arcybiskupów przyrównał zachowanie dużej części społeczeństwa do… prześladowania księży przez SB.

Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił niedawno obszernego wywiadu dziennikarce TVP Info, w którym odniósł się także do bieżących sporów politycznych mających miejsce w Polsce. Duchowny w najostrzejszy sposób skrytykował uczestników kontrmiesięcznic, czym zadziwił bardzo wielu wiernych.

– Mówiąc o tych kontrmanifestacjach, przypomina mi się jedna rzecz, kiedy moi koledzy księża w czasie stanu wojennego byli prześladowani przez SB, dlatego że mieli odwagę podczas mszy świętej modlić się za internowanych, uwięzionych członków ich parafii. Nie wolno było o nich pamiętać, nie wolno było o nich mówić – stwierdził bezpośrednio Jędraszewski. Po chwili dodał także, że „odnosi się wrażenie, jakby chciano doprowadzić nas też do takiej amnezji, zapomnienia o rzeczach, które powinny stanowić trwałą tkankę naszej narodowej i państwowej pamięci”.

Słowa arcybiskupa poruszyły wielu wiernych. Liczni internauci zgodzili się ze zdaniem duchownego, chwaląc jego stanowczy ton. Inni zaznaczyli jednak, że wśród osób zebranych na kontrmiesięcznicach także są osoby wierzące, a spraw religii nie powinno się mieszać z krajową polityką.

...

Zobacz również