Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku twierdzi, że zwycięstwo Trumpa uderza w polski rynek. Zdaniem ekonomisty nie jest to jedyny czynnik wpływający na osłabienie złotego.

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych był zaskoczeniem dla rynków finansowych. Zakładano, że Ameryka wejdzie w okres niepewności, który teoretycznie powinien osłabić dolara. Stało się jednak odwrotnie, co tłumaczy Łukasz Tarnawa.

 Rynki finansowe na pierwszy plan wysunęły oczekiwania co do poluzowania polityki fiskalnej, czyli zwiększenia wydatków budżetowych oraz obniżenia podatków. To przełożyło się na oczekiwania większego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, a w ślad za tym oczekiwania na szybsze i mocniejsze zacieśnienie polityki monetarnej. Kombinacja tych czynników, pozytywna z punktu widzenia USA, skutkuje i zazwyczaj uderza rykoszetem w rynki wschodzące – mówił ekonomista.

Tarnawa powiedział także, że polski rynek został dodatkowo osłabiony przez negatywne przyjęcie przez rynki międzynarodowe zmian politycznych w Polsce.

– Rynki z dezaprobatą przyjęły ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego, także były zaniepokojone okresowymi obawami co do dalszych losów OFE. Wszystkie te czynniki spowodowały kolejną falę osłabienia złotego, słabości krajowej giełdy – tłumaczył Tarnawa.

Zdaniem ekonomisty nie można się spodziewać wzrostu wartości złotego w najbliższym czasie. Natomiast powiedział także, że spowolnienie wzrostu gospodarczego nie wynika z wahań na rynku walutowym.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: rp.pl

Zobacz również