Waży się przyszłość zasiłku opiekuńczego. Już wiemy, do kiedy będzie wypłacany

Waży się przyszłość zasiłku opiekuńczego. Już wiemy, do kiedy będzie wypłacany Źródło: Pixabay Victoria_Borodinova

Zasiłek opiekuńczy jest przedmiotem dyskusji sejmowych. Jego losy w ostatnich dniach są niepewne i wciąż się ważą. Wiadomość o wydłużonym terminie wypłaty dodatkowego zasiłku jest informacją, na którą czekają wszyscy rodzice, którzy nie mają możliwości wysłania dziecka do szkoły, przedszkola lub żłobka. Już wiemy, do kiedy będzie wypłacany.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu będzie nadal realizowany, o czym przed tygodniem poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg. Świadczenie skierowane jest do rodziców, którzy z różnych powodów muszą zostać z dziećmi w domu. Do tej pory nieznany był termin, do kiedy pieniądze zostaną wypłacone. Przyszłość zasiłku ciągle się waży. Minister zdradziła jednak kwestię dat.

Zasiłek opiekuńczy - termin wypłaty

Rząd podjął decyzję o zmianie przepisów dotyczących wypłaty zasiłku dla rodziców ośmiolatków. W ustawie z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych regulacji w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875) usunięto z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia opiekuńczego rodziców dzieci w tym wieku. Zmiany weszły w życie 25 maja 2020 r.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Grupa opiekunów pominiętych przez ustawodawcę miała powody do zmartwień związane z niepewnością otrzymania zasiłku. Ustawa, która w chwili obecnej znajduje się w sejmie, ma na celu zniesienie tego niefortunnego przepisu. Nowy projekt wydłuża prawo do otrzymywania świadczenia oraz pozostawia furtkę do dalszego wydłużania terminu, co ma być pomocne w przypadku zaistnienia konieczności opieki nad dziećmi w czasie wakacji. 

Zmiany miałyby zacząć obowiązywać z mocą wsteczną, czyli od 25 maja. Zasada, że prawo nie działa wstecz nie ma bowiem charakteru absolutnego. O wydłużonym terminie wypłaty dodatkowego zasiłku mogliśmy dziś usłyszeć w jednej z rozgłośni radiowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie było innego wyboru. Od 1 czerwca zostanie jednak wprowadzone nowe obostrzenie

2. Na cmentarzach pojawiły się dziwne kartki. Ich treść przyprawia o dreszcze
 

- W ustawie, która jest procedowana w Sejmie, znajduje się zapis o tym, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony do 28 czerwca - powiedziała dziś w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Wszystko wskazuje na to, że losy zasiłku opiekuńczego rozstrzygną się na korzyść rodziców ośmiolatków. Z niecierpliwością czekamy jednak na zakończenie prac legislacyjnych w sejmie. Limit wiekowy nie dotyczy dzieci z niepełnosprawnościami, o czym informowaliśmy przed kilkoma dniami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Matka mówiła wszystkim, że jej syn zaginął. Policja odkryła jednak wstrząsającą prawdę
  2. Zbigniew Boniek chwycił mikrofon i wprawił Polaków w euforię. Kibice mogą wrócić na stadiony już niebawem, padła data
  3. Zenon Martyniuk stracił już nadzieję. Przykre doniesienia mediów o królu disco polo
  4. Wielkie szczęście w domu Jolanty Kwaśniewskiej. Z całego serca gratulujemy
  5. Waży się przyszłość zasiłku opiekuńczego. Już wiemy, do kiedy będzie wypłacany
  6. Gotujesz rosół na kurczaku? Nie zapominaj o triku naszych babć, dzięki niemu zmysł smaku orbituje

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News