Zasiłek opiekuńczy powróci
Pixabay.pl/Pexels
Irmina Jach - 16 Października 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wrócić. Jest jeden warunek

Zasiłek opiekuńczy, z którego do niedawna mogli skorzystać Polacy, już wkrótce może powrócić. To doskonała wiadomość dla rodziców, którzy mają pod opieką małe dzieci. Z najnowszych wypowiedzi rządu wynika jednak, że musi zostać spełniony jeden bardzo ważny warunek. Wiemy, co dzieli obywateli naszego kraju od dodatkowych funduszy.

Zasiłek opiekuńczy przysługujący Polakom w dobie pandemii koronawirusa przestał być wypłacany wraz z upływem 20 września. Rodzice, których dzieci uczą się w placówkach, które z różnych powodów zmuszone były do powrotu do zdalnego nauczania, nie mogą liczyć już na dodatkowe pieniądze. Coraz więcej osób zastanawia się, jak będzie wyglądało dalsze postępowanie władz.

Właśnie pod osłoną nocy zapadła ostateczna decyzja dot. zakazów dla PolakówWłaśnie pod osłoną nocy zapadła ostateczna decyzja dot. zakazów dla PolakówCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy już wkrótce wróci?

Rząd rozważa obecnie różne scenariusze, ale w tym momencie priorytetową kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczniom. Premier zastrzegł, że chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym". Można się więc spodziewać, że w najbliższym czasie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych będą uczyć się w murach placówek edukacyjnych, a nie w domach, tak jak to było wiosną. Rodzice, którzy wówczas musieli czasowo zrezygnować z pracy zawodowej, by sprawować opiekę nad potomstwem, mogli liczyć na dodatkowe pieniądze z budżetu państwa. Świadczenie było wypłacane aż do 20 września bieżącego roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Właśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówWłaśnie zapadła decyzja, na 2 tygodnie przed Wszystkimi Świętymi. Dotyczy bardzo dużej grupy PolakówCzytaj dalej

W marcu, w związku z rozwojem pandemii COVID-19, udostępnił rodzicom możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli opiekować się dziećmi w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo świadczenie obowiązywało 14 dni, ale było systematycznie przedłużane. Zasiłek opiekuńczy, zarówno dodatkowy, który obowiązywał w czasie pandemii koronawirusa, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go zarówno za dni, w których sprawowana jest opieka, jak i za dni ustawowo wolne od pracy.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagła decyzja polskiego kościoła. Wszystko odwołano, nikt nie spodziewał się identycznego rozstrzygnięcia

2. Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski wzięli ślub. Mamy piękne zdjęcie zakochanych, pokazali obrączki

3. Z ostatniej chwili: Nie żyje uwielbiany polski polityk. Polskę obiegła tragiczna wiadomość

Obecnie rodzice mogą korzystać z ogólnych przepisów dotyczących zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka, które nie ukończyło lat ośmiu, przez łączny okres 60 dni w roku. Taki sam wymiar obowiązuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 lat. Z wypowiedzi premiera wynika jednak, że już wkrótce można spodziewać się powrotu świadczenia w takiej samej formie jak w marcu.

- Jeżeli będzie taka konieczność ze względu na naukę zdalną dla dzieci młodszych, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony - mówił w czwartek, 16 października, premier Mateusz Morawiecki.

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Najlepsze newsy dnia:

  1. Już dawno mogłeś mieć COVID-19. Podano 7 objawów, nie tylko utrata smaku
  2. Ministerstwo Sportu podjęło decyzję w sprawie COVID-19. Chodzi o obiekty sportowe, wiemy, kto będzie mógł korzystać
  3. Oficjalnie: ogromne zmiany w całej Polsce. Premier Morawiecki podjął kluczowe decyzje
  4. Niestety, koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Właśnie zmieniono kluczowe wytyczne
  5. 45-letnia Polka ostrzega przed koronawirusem. Ujawniła okropne powikłania, dramatyczny apel
  6. Usłyszał 130 zarzutów za nielegalny handel grami. Polakowi grozi gigantyczna kara
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News