Koniec zasiłku już bliski. Rząd podał szczegóły, wielu Polaków załamie ręce
Pixabay.com PhotoMIX-Company
Weronika Wasiak - 4 Maja 2020

Koniec zasiłku już bliski. Rząd podał szczegóły, wielu Polaków załamie ręce

Zasiłek opiekuńczy wypłacany Polakom w ostatnich tygodniach powoli dobiega końca. Jeszcze nie tak dawno nie było pewne, jak dalej potoczą się losy świadczeń i czy w ogóle zostaną one zastąpione zupełnie nowymi. Sam rząd zdawał się nie być pewnym kolejnych kroków, jednak teraz nie ma już żadnych wątpliwości.

Zasiłek opiekuńczy został wdrożony w życie Polaków niedługo po tym, jak zamknięte zostały wszystkie szkoły w kraju. Świadczenie miało pomóc rodzicom, pozbawionym z dnia na dzień pracy, a także tym, którzy przez opiekę nad dzieckiem sami byli zmuszeni z niej zrezygnować. Jakiś czas temu polskie władze oficjalnie poinformowały o zniesieniu zasiłku wraz z początkiem maja, nie zdradzają jednak, co wydarzy się później. Teraz wszystko już wiadomo. Wielu Polaków może załamać ręce.

noworodek odmienił życieSzukała psa po całym domu. Gdy w końcu go znalazła, natychmiast złapała za telefonCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy dobiega końca. Co zamiast niego czeka Polaków?

Jak informuje portal Money.pl, rząd podjął już decyzję w sprawie zasiłku opiekuńczego. Należy również wspomnień, że z dniem 6 maja otwarte mają zostać żłobki i przedszkola, jednak nie wszystkie. Ponadto, przynajmniej do 24 maja nadal zamknięte będą pozostałe placówki. Tymczasem jak donosi Money, rząd postanowił zmienić przepisy i nie rezygnować całkowicie z wypłacania świadczenia. Możliwość wydłużenia zasiłku przewidywała bowiem aktualizacja tarczy antykryzysowej do wersji 3.0.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Marta KaczyńskaMarta Kaczyńska obawia się o rodzinę. Nagle jej życie bardzo się zmieniło, smutne informacjeCzytaj dalej

- W autopoprawce do projektu ustawy rząd wydłużył wypłatę świadczenia do 24 maja. Dodatkowy okres zasiłku przysługuje ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu pandemii koronawriusa. Świadczenie przysługuje również tym rodzicom, którzy zdecydowali się na osobistą opiekę nad dzieckiem, a także tym, którzy nie poślą swojego dziecka do placówki edukacyjnej, która otworzy się w środę 6 maja - informuje portal Money.pl.

W nowych przepisach rządu istnieje jednak pewien kruczek. W każdej z wymienionych przez portal sytuacji świadczenie będzie wypłacane wyłącznie do 24 maja. Co potem? By starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy trzeba spełniać pewne warunki, o których oficjalnie poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o: opiekę nad dzieckiem poniżej 8. roku życia, a także konieczne jest ubezpieczenie chorobowe (mowa o pracownikach, zleceniobiorcach oraz osobach prowadzących działalność pozarolniczą). By otrzymać dodatkowy zasiłek trzeba również złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Z kolei osoby prowadzące własną działalność oświadczenie składają bezpośrednio do ZUS-u.

Dzisiaj grzeje:

1. Cała Polska trzymała kciuki. Niestety, dziecko nie żyje, ogromna tragedia

2. Barbara Kurdej-Szatan potwierdziła plotki. Jest w ciąży, wszystko zdradziło zdjęcie

- Do zasiłku nadal uprawnieni są rodzice dzieci do 8. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności zasiłek przysługuje do 16. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które posiadają oznaczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - zasiłek przysługuje do lat 18 - informuje Money.pl.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczny wypadek nad polskim jeziorem. W wodzie znaleziono dwa ciała
  2. Z ostatniej chwili: Robert Lewandowski przeszedł kolejny test na koronawirusa. Poznaliśmy wyniki
  3. Nowa, porażająca teoria na temat zaginięcia Kacperka. Rodzina zabrała głos, włos się jeży
  4. Od dzisiaj wchodzi w życie bardzo ważna zmiana w handlu. Chodzi o godziny dla seniorów
  5. Łukasz Szumowski wypowiedział się ws. kosmetyczek i fryzjerów. Wszystko jest już jasne
  6. Co się stanie po jedzeniu przez 4 dni tylko bananów? Korzyści są ogromne

Psy poznają szczeniakaW domu pojawił się maleńki szczeniak. Reakcja psów zaskoczyła właścicieli, zdjęcia odbierają mowęCzytaj dalej

Źródło: money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News