Tysiące Polaków mogą nieświadomie stracić zasiłki! Wszystko przez reformę wprowadzoną przez Morawieckiego

Tysiące Polaków mogą nieświadomie stracić zasiłki! Wszystko przez reformę wprowadzoną przez Morawieckiego Źródło: Screen / YouTube / Kancelaria Premiera

Zasiłek, którego przyznanie uzależnione jest od kryterium dochodowego, może zostać wkrótce odebrane. Wszystko z powodu wejścia w życie nowej reformy. Teoretycznie podnosi ona zarobki, ale w praktyce może spowodować sporą stratę.

Zasiłek przyznawany na dzieci mogą utracić rodzice, którzy obecnie mają niższe dochody, lecz w wyniku nowej reformy przygotowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego nieznacznie przekroczą dozwolony próg. Z Pracowniczych Planów Kapitałowych można się wypisać, warto więc zainteresować się tematem i skalkulować, czy rzeczywiście zmiany są opłacalne.

Zasiłek utracony przez reformę? Haczyk w PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to projekt oszczędnościowy od lipca wprowadzany w największych firmach. Każdy pracownik i pracodawca odkładają dodatkowe składki emerytalne, niezależne od ZUS. Swój wkład ma także państwo - każdy otrzymuje z budżetu 250 zł opłaty powitalnej i 240 zł co rok. Brzmi interesująco? Problem w tym, że w całej sprawie tkwi haczyk, który niektórych Polaków może drogo kosztować.

Składki przekazywane przez pracodawcę są bowiem traktowane jako dochód pracownika. To nie tylko oznacza, że będzie opodatkowany - ta kwota będzie też brana pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego.

- Wpłata finansowana przez pracodawcę wydają się stanowić część dochodu w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych - powiedział w rozmowie z portalem Fakt24 Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

O ile w przypadku zasiłku rodzinnego i dodatków kwota przyznawanych świadczeń zmniejsza się o sumę, o jaką przekroczone jest kryterium dochodowe, o tyle przy Funduszu Alimencyjnym przekroczenie progu jest równoznaczne ze stratą dodatku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Inne niuanse PPK. Na co uważać?

Ryzyko utraty zasiłku to niejedyny niekorzystny niuans, na który warto zwrócić uwagę w przypadku PPK. Jest jeszcze kilka innych haczyków. Po pierwsze, przystąpienie do PPK oznacza mniejszą pensję. Składka wynosi bowiem 2 procent pensji miesięcznie, pracodawca może potrącać to z wynagrodzenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Gdy tata pojechał gasić pożar, jego dzieci umierały w płomieniach. A wszystko przez głupi kawał
2. Dowód osobisty. Nowe rozwiązanie nie pozwoli Ci zapomnieć o konieczności jego wymiany

Druga kwestia to sprawa samej przynależności do PPK. Do programu nie trzeba się zgłaszać, są nim domyślnie objęci wszyscy pracownicy. Jeśli ktoś uzna, że jest to nieopłacalne, sam musi zadbać o wypisanie się z projektu. Jest na to czas do września - wówczas pracodawca nie potrąci składki z pensji. 

  1. Matka z przerażeniem patrzyła, jak KSIĄDZ uderza niemowlakiem o chrzcielnicę. To był chrzest jak z horroru
  2. Znaki zodiaku najlepszych kobiet. Faceci szaleją na ich punkcie. To najlepsze żony i kochanki
  3. Matka i babcia zabiły swoje nowonarodzone dzieciątko dusząc je w wiadrze z fekaliami. Potem zrobiły jeszcze bardziej obrzydliwą rzecz
  4. Bank Pekao wystosował pilny komunikat do klientów. Od jutra wielkie zmiany, możecie być zaskoczeni
  5. Miała jedne z najpiękniejszych ust świata. Cudowna kobieta umarła w makabryczny sposób

Źródło: Fakt

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu