Nowe 500 plus jednak nie dla wszystkich. Niepełnosprawni czują się oszukani

Nowe 500 plus jednak nie dla wszystkich. Niepełnosprawni czują się oszukani Źródło: Fot. Piaxabay.com

Zasiłek dla niepełnosprawnych ruszy, lecz na nowych, kontrowersyjnych zasadach. Wszystko wskazuje na to, że otrzyma go mniej ludzi, niż się początkowo spodziewano Niepełnosprawni są wściekli i czują się oszukani przez rząd.

Zasiłek dla niepełnosprawnych otrzymają tylko osoby, które spełnią szereg rygorystycznych warunków. Okazuje się, że te wymogi są zbyt restrykcyjne dla wielu inwalidów, którzy nie otrzymają świadczeń socjalnych. Wiele osób jest oburzonych i czuje się oszukanych przez rząd PiS. 

Zasiłek dla niepełnosprawnych tylko po spełnieniu rygorystycznych wymogów

Od 1 października uruchomione zostanie nowe świadczenie socjalne dla niepełnosprawnych, które zapowiedział Mateusz Morawiecki. Według premiera trafić ma do 300 tysięcy osób, otrzymają je jednak jedynie osoby, które są pełnoletnie i ich orzeczenie o niepełnosprawności uwzględnia brak możliwości samodzielnej egzystencji, czyli konieczność bycia pod stałą obserwacją opiekuna.

To jeszcze niestety nie koniec utrudnień - niepełnosprawnych obejmie także kryterium dochodowe. Zasiłek otrzymają jedynie ci, których zarobki miesięcznie nie przekroczą 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Maksymalnie niepełnosprawni dostaną 500 złotych, a im bliżej będzie im do kwoty 1600 zł brutto, tym mniej będą dostawać od państwa. Dodatek nie będzie objęty podatkiem PIT.

Niepełnosprawni są oburzeni, że w ich sprawie ustala się kryterium dochodów

Niepełnosprawni nie wykluczają, że ponownie będą protestować, bowiem zupełnie nie tego oczekiwali. Poczuli się oszukani - w przypadku 500 plus na dziecko nie ma kryterium dochodowego i wszyscy liczyli, że nowe świadczenie pomoże dużo większej liczbie niepełnosprawnych. Najbardziej stracą na tym emeryci i renciści, których wypłata świadczeń będzie liczona jako dochód, który może uniemożliwić im odebranie dodatkowego świadczenia, przez co w ogóle nie odczują korzyści z wprowadzenia nowego programu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Czujemy się oszukani. Dlaczego rząd proponuje niepełnosprawnym kryterium dochodowe? - zapytała Iwona Hartwich, matka i zarazem opiekunka niepełnosprawnego Jakuba.

Aby otrzymać świadczenie, niepełnosprawni będą musieli złożyć wniosek w ZUS, KRUS lub Zakładzie Emerytalno-Rentowny. Oprócz zaświadczanie o niepełnosprawności będą musieli przedstawić także oświadczenie dochodowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ujawniono prawdziwe imię Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  2. Legendarny muzyk Budki Suflera walczy z PRZERAŻAJĄCYM rakiem! Jest bardzo źle. Zespół prosi wszystkich o modlitwę
  3. Z tą miksturą schudniesz nawet 3 kilogramy w tydzień. Potrzebne produkty na pewno masz w domu, ta dieta powala
  4. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  5. Lekarze otworzyli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Kiedy zobaczyli, co naprawdę było w środku, pobledli
  6. Najnowsza prognoza pogody przeraża. Wiadomo już dokładnie, kiedy do Polski wrócą jeszcze bardziej piekielne upały

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News