Trzęsienie ziemi w obozie władzy. "Nieusuwalny" człowiek znika

Trzęsienie ziemi w obozie władzy. "Nieusuwalny" człowiek znika Źródło: fot. youtube.com

Stało się to, co wydawało się niemożliwe. W obozie władzy właśnie doszło do prawdziwego trzęsienia ziemi. Człowiek, który wydawał się nieusuwalny, straci swoje stanowisko wraz ze współpracownikami. Na ich miejsce ma wkroczyć m.in. dotychczasowa reżyserka z TVP.

Do nieoficjalnych informacji na ten temat dotarł tygodnik "Wprost". Chodzi o prezesa zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezarego Jurkiewicza i jego zastępcę - Macieja Świrskiego. Chociaż ich liczne działania w ramach PFN wielokrotnie były przez media opisywane krytycznie, obaj wydawali się "nieusuwalni". Mówiło się, że za Świrskim i Jurkiewiczem twardo stoi minister kultury Piotr Gliński. Teraz okazuje się, że to się zmieni.

"Wprost": Zmiany w zarządzie PFN

Tygodnikowi "Wprost" powiedział o tym anonimowo jeden z polityków PiS. Jak twierdzi, do zmian ma dojść już niebawem, chociaż planowane były jeszcze na trwający tydzień. Musiały zostać przesunięte z powodu koniecznych zmian w statucie fundacji. - Do zmian powinno dojść w najbliższym czasie, pod warunkiem, że nie będzie medialnego ataku na PFN. Każda krytyczna publikacja paradoksalnie przesuwa termin dymisji, by zachować pozory, że zmiany nie nastąpiły pod dziennikarską presją - zaznaczył polityk partii rządzącej w rozmowie z "Wprost".

Ludzi Glińskiego zastąpi m.in. reżyserka z TVP

Z nieoficjalnych informacji tygodnika wynika, że na miejsce prezesa zarządu Cezarego Jurkiewicza i wiceprezesa Macieja Świrskiego przyjść mają dwie zupełnie nowe osoby. Jedną z nich ma być Robert Lubański, do wczoraj rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego i doradca prezes TK Julii Przyłębskiej. Lubański wcześniej był także asystentem obecnego eurodeputowanego Zdzisława Krasnodębskiego. Drugą osobą ma być obecna szefowa działu filmów dokumentalnych pierwszego programu TVP Anna Ferens. Jest ona scenarzystką i reżyserką. Wśród jej dzieł wymienić można m.in. jeden z najgłośniejszych filmów dokumentalnych XXI wieku - współreżyserowany z Ewą Stankiewicz film "Trzech Kumpli" z 2008 roku. To 6-krotnie nagrodzony dokument TVP opisujący historię Bronisława Wildsteina, Lesława Maleszki i zamordowanego przez SB Stanisława Pyjasa.

Skompromitowana PFN

Polska Fundacja Narodowa powstała oficjalnie po to, aby promować nasz kraj i dbać o dobre imię Polski za granicą. Jest współfinansowana przez spółki skarbu państwa, z których obecnie otrzymała już ponad 200 mln zł. Od momentu swojego powstania najgłośniejszymi jej działaniami były m.in. sfinansowanie kampanii billboardowej "Sprawiedliwe sądy". PFN została poddana mocnej krytyce także w związku z organizacją rejsu dookoła świata z okazji 100-lecia niepodległości Polski, w który miał się wybrać Mateusz Kusznierewicz. Całkowitą kompromitacją PFN była sprawa nowelizacji ustawy o IPN, po której przeciwko Polsce wylała się fala krytyki m.in. na Twitterze. W tym czasie PFN udostępniła dwa tweety, zareagowała zaś realnie dopiero po 2 dniach, a nawet wówczas reakcja była już niewystarczająca. Głośno o PFN zrobiło się także po tym, kiedy okazało się, że - jako fundacja, która miała dbać o dobre imię Polski za granicą - wynajmuje agencję PR-ową do... dbania o dobre imię Polski.

Trzęsienie w obozie władzy. Nowi ludzie w PFN

Zmiana w zarządzie fundacji, a zwłaszcza obsadzenie stanowisk ludzi mocno wspieranych przez ministra Glińskiego m.in. osobą z TVP świadczy o tym, że w obozie władzy musiało dojść do prawdziwego trzęsienia ziemi. Minister kultury i dziedzictwa narodowego nie jest wielkim zwolennikiem publicznej telewizji. Czyżby stracił on swoje wpływy? Czy wkroczenie do "jego" fundacji osoby z TVP świadczy o tym, że niebawem sam Gliński pożegna się ze stanowiskiem? Odpowiedzi na te pytania na razie nie ma, ale można spodziewać się ich już niebawem. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Właśnie ujawniono ogromną aferę! To pogrąży ostatecznie PiS
  2. Brat ministra PiS ujawnia. Przez polityka jego kariera wisi na włosku
  3. Kaczyński zwołał NATYCHMIASTOWE spotkanie. Namierza zdrajcę
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News