Ujawniono, ile zarabiają lekarze i pielęgniarki. Ciężko uwierzyć

Ujawniono, ile zarabiają lekarze i pielęgniarki. Ciężko uwierzyć Źródło: Unsplash.com Ashkan Forouzani

Zarobki lekarzy i pielęgniarek w Polsce od lat są przedmiotem dyskusji. Jeszcze przed epidemią głośno było o proteście lekarzy rezydentów. Po epidemii temat ten może szybko powrócić. Wszak w obecnej sytuacji to w znacznej mierze na lekarzach spoczywa odpowiedzialność za leczenie osób chorujących na COVID-19. Wyniki są zaskakujące.

Temu, jak wyglądają zarobki lekarzy w Polsce, przyjrzała się firma Sedlak&Sedlak, zbierając dane ze stycznia 2020 roku. Informacje na temat zarobków podało 426 pracowników służby zdrowia. Wiele osób nie spodziewałoby się takich wyników, szczególnie, że nie jest łatwo być lekarzem w trakcie epidemii.

Zarobki lekarzy mogą zaskakiwać, dwa raporty, które mówią wiele

Mediana zarobków w służbie zdrowia wynosi 4530 zł brutto. Połowa z przebadanych osób miała zarobki od 3900 do 6290 zł. 1/4 grupy miała niższe zarobki, druga ćwierć wyższe, niż w ustalonym przedziale. Oczywiście trzeba wziąć przy tym pod uwagę inny, dosyć istotny czynnik.

-  Na te dane trzeba patrzeć ze świadomością, że obejmują one wyłącznie wynagrodzenia na etatach, a tymczasem wielu, jeśli nie większość lekarzy zaczepia się w szpitalach lub przychodniach na cząstkę etatu, by mieć opłacone ubezpieczenie, a równolegle prowadzi indywidualną działalność: na kontraktach w innych publicznych i prywatnych placówkach ochrony zdrowia, oraz w formie prywatnej praktyki - powiedział Kazimierz Sedlak, założyciel firmy analitycznej prowadzącej badanie.

GUS zbadał jak lekarze sytuują się na tle reszty społeczeństwa

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Z kolei w marcu opublikowany został raport Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok, który opublikował statystyki dotyczące zarobków lekarzy. Według niego, lekarze to najlepiej opłacani po kierownikach i menadżerach specjaliści. Jednak jak zaznaczono w raporcie, gorzej wynagradzani są "inni specjaliści ochrony zdrowia" czyli np. osoby obsługujące aparatury diagnostyczne. Z kolei pielęgniarki mogą liczyć na średnio 5,5 tys. zł brutto w sektorze publicznym.

Dzisiaj grzeje: 1. Premier Morawiecki w sesji na żywo odpowiedział na pytanie dręczące miliony Polaków. W końcu poznaliśmy prawdę
2. Nie żyje przepiękna gwiazda. Obok ciała znaleziono list

- Specjaliści przeciętnie osiągnęli wynagrodzenie o 21,8 proc. wyższe od średniego (5,6 tys. zł brutto w sektorze publicznym i 6,7 tys. zł w sektorze prywatnym) . Ta grupa zawodowa jest niejednorodna ze względu na poziom otrzymywanego wynagrodzenia. Np. przeciętne wynagrodzenie architektów, geodetów i projektantów wyniosło 4939 zł brutto, nauczycieli akademickich 6357 zł, lekarzy 9910 zł, specjalistów z dziedziny prawa 9861 - czytamy w raporcie GUS.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fala nienawiści wobec lekarzy i pielęgniarek. Czy tak powinna wyglądać wdzięczność za walkę z koronawirusem?
  2. Kibice zorganizowali nielegalne zgromadzenie. Policja potraktowała ich gazem łzawiącym
  3. Dramat w rodzinie Łukasza Szumowskiego. Najbliższa mu osoba jest bardzo chora
  4. Rząd wprowadził nowe zasady ws. pogrzebów w Polsce. Zupełnie nowy limit
  5. Nowe epicentrum zakażeń. WHO podało najnowsze dane
  6. Nie pomyl się. Sok z kiszonej, a nie kwaszonej kapusty pomaga wszystkim kobietom w ważnych sprawach

Źródło: Kraków Nasze Miasto

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News