Zapomnijmy na chwilę o Smoleńsku. Odszedł Polak, którego wspierał cały kraj
Karol Zaborowski - 11 Kwietnia 2018

Zapomnijmy na chwilę o Smoleńsku. Odszedł Polak, którego wspierał cały kraj

Smutna wiadomość obiegła polskie media. Nie żyje Polak, którego wspierali i szanowali ludzie z całego kraju. Zapomnijmy na chwilę o Smoleńsku i poświęćmy chwilę, by upamiętnić cześć tego wielkiego człowieka.

Zmarł porucznik Stefan Mustafa Abramowicz ostatni ułan Rzeczpospolitej. Należał do 1. Szwadronu Tatarskiego 13. Pułku Ułanów Wileńskich. O jego śmierci poinformowała przedstawicielka Pana Stefana Xenia Jacoby. Odszedł w wieku 103 lat.

Nie żyje ostatni ułan Rzeczpospolitej

Urodził się 20 stycznia 1915 roku na Kresach Wschodnich a dokładniej w Klecku. Tam też uczęszczał do szkoły. W 1937 w Nowej Wilejce został wcielony do czynnej służby wojskowej. Tam właśnie zastał go wybuch II Wojny Światowej. Podczas kampanii wrześniowej wsławił się uratowaniem życia swojego dowódcy porucznika Zygmunta Barcickiego. Ocalił go przed pojmaniem podczas przedzierania się przez Litewską granice i pewną śmiercią w Katyniu. W 1939 został pojmany przez sowietów i osadzony jako więzień. Pierwszy obóz, do którego trafił, znajdował się w Kozielsku. W ciągu kolejnych dwóch lat był wielokrotnie przenoszony i zmuszany do pracy w radzieckim gułagu. Łącznie był więźniem w dziewięciu obozach. Został uwolniony na mocy amnestii w 1941 roku. Wraz z wojskiem Polskich Sił Zbrojnych udał się do Iranu gdzie, odbył szkolenie na czołgistę w Brytyjskiej Armii. Następnie trafił pod dowództwo generała Andersa. Uczestniczył między innymi w słynnej bitwie o Monte Casino. Jego duch walki nigdy nie zgasł. Nawet będąc pacjentem szpitala polowego cały czas czekał na nowy czołg, aby móc wrócić do czynnej walki. Niestety po wojnie jako żołnierz generała Wojciecha Andersa nie mógł wrócić do Polski. Zamieszkał w Manchesterze i tam założył rodzinę. Mieszkał wraz z żoną Haliną i dwoma córkami. Był wielokrotnie odznaczany nie tylko w Polsce. Jego zasługi zostały także docenione w Wielkiej Brytanii gdzie otrzymał wyróżnienie Her Majesty's Armed Forces Veterans Badge. Doczekał się także awansu oficerskiego, który otrzymał od Antoniego Macierewicza. Została wydana także książka opisująca jego życie. Pogrzeb Stefana Mustafy Abramowicza odbędzie się w Manchesterze. Spocznie u boku swojej żony.Zobacz także:
  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Katastrofa lotnicza dzień po rocznicy Smoleńska! Ponad 200 osób nie żyje
  3. Stało się! Kaczyńska ujawniła, kiedy prezes PiS odejdzie z polityki
  4. PILNE: Macierewicz pokazał FILM eksplodującego skrzydła Tupolewa!
papieżjp210 zaskakujących faktów z życia Jana Pawła II [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News