Ten proces trwał ponad 12 lat i dopiero teraz znalazł swój finał. Po licznych perturbacjach i przesuwaniu terminów Adam Michnik może czuć się zwycięzcą. Prorządowa gazeta została zmuszona do publicznego przeproszenia naczelnego Gazety Wyborczej.

O sprawie tej głośno było w 2005 roku. Wówczas w Gazecie Polskiej, która mocno sympatyzuje z Prawem i Sprawiedliwością, pojawił się tekst Jerzego Targalskiego p.t. „Gry i zabawy Ubekistanu”. W nim pojawiło się zdanie uderzające w Adama Michnika, w którym napisano – „Oczywiście można powiedzieć, że redaktor Michnik w niespodziewanym napadzie uczciwości postanowił zlikwidować w Polsce korupcję, którą poprzednio usprawiedliwiał, jeśli korzystali na niej komuniści”.

Michnik nie czekając długo, pozwał Gazetę Polską i jej naczelnego, Tomasza Sakiewicza. Naczelny Wyborczej żądał przeprosin i 30 tys. złotych wpłaconych na cele charytatywne. Zamiast szybkiego przewodu sądowego, sprawa ciągnęła się latami. Kolejne rozprawy były oddalone od siebie w czasie o całe miesiące i lata. Wielokrotnie zmieniali się sędziowie i ich zdanie o sprawie. W końcu jednak zapadł wyrok.

Sąd Apelacyjny, który jako ostatni zajął się sprawą, uznał, że w tekście zarzucono Adamowi Michnikowi przyjmowanie i dawanie łapówek. Sędzia Małgorzata Kuracka uznała, że w tekście brak przedstawionych dowodów na to, by oskarżać Michnika o korupcję. Choć Kuracka wydała wyrok sprzyjający naczelnemu Wyborczej, odmówiła nałożenia na Gazetę Polską kary w wysokości 30 tys. złotych. Jak powiedziała, sam Michnik zapewniał, że „zależy mu jedynie na jego dobrym imieniu”, więc przeprosiny muszą mu wystarczyć.

...

Zobacz również