Zandberg: Nie ma żadnej mitycznej "Zjednoczonej Opozycji"

Zandberg: Nie ma żadnej mitycznej "Zjednoczonej Opozycji"

1. Wszystkie partie poza PiS - od Razem, przez neoliberałów Petru i Schetyny aż po Kukiza - potępiają nadużycie władzy przez Marszałka Sejmu. Nieodpowiedzialnie zachowanie PiSu i pogarda dla zasad demokratycznych doprowadziły do sytuacji, w której pod znakiem zapytania stoi legalność budżetu. Panuje powszechna zgoda, w jaki sposób możnaa rozwiązać ten kryzys: potrzebne jest nadzwyczajne posiedzenie Sejmu i ponowne przegłosowanie ustaw, których legalność jest wątpliwa.

2. To nie oznacza, że istnieje jakaś mityczna "Zjednoczona Opozycja", w szczególności planującą wspólny start w wyimaginowanych przyspieszonych wyborach. Partie opozycyjne mają zasadniczo odmienne pomysły na Polskę. Żadnej Polskiej Zjednoczonej Partii Opozycyjnej nie będzie. Demokracja polega na różnicy - nie da się połączyć we wspólny programu Razem, Kukiza i Nowoczesnej. Rzecz w tym, by spierać się pokojowo, w granicach konstytucji i praworządności. Temu zagrażają niestety nieodpowiedzialne działania PiS w Sejmie.

3. Pracownicy TVP i innych prawicowych mediów, którzy kolportują teorie spiskowe o EsbekoAntifie przygotowującej krwawy pucz, powinni wziąć zimny prysznic. Sobotnia demonstracja pod Pałacem Prezydenckim była od dawna przygotowanym, wspólnym wystąpieniem Razem, Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Wspólnie chcieliśmy zaapelować do prezydenta o zawetowanie złej reformy edukacji. W momencie, gdy marszałek Kuchciński doprowadził do kryzysu ustrojowego, charakter demonstracji w ostatniej chwili uległ zmianie. Pojawili się na niej także spontanicznie posłowie innych partii. Media, które uroiły sobie w związku z tym spisek i przeprowadzany przez Razem zamach stanu, powinny pilnie kupić bilet powrotny na Ziemię.

Adrian Zandberg

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News