Zandberg: żeby pokonać prawicowych populistów, nie wystarczy program establishmentu

Zandberg: żeby pokonać prawicowych populistów, nie wystarczy program establishmentu

Rosnące nierówności, deficyt demokracji, dziurawe systemy podatkowe omijane przez bogatą oligarchię, klasa polityczna pisząca prawo pod dyktando biznesowych lobbistów, której najlepszym symbolem jest Jean-Claude Juncker pomagający korporacjom unikać podatków - Unia Europejska jest dziś w głębokim kryzysie.

Żeby z niego wyjść i pokonać prawicowych populistów, nie wystarczy program establishmentu, dający się sprowadzić do zdania: "żeby było tak, jak jest".

Potrzebujemy unijnej polityki przemysłowej i socjalnej, harmonizacji podatków, rzeczywistej demokracji i rzeczywistej solidarności. Powrót do nacjonalizmów nie jest odpowiedzią ani na zepsute elity, ani na wzrost potęgi korporacji.

Skandynawia

Kolejny przykład, że solidarność społeczna świetnie komponuje się z rozwojem - w tegorocznym rankingu innowacyjności gospodarek Bloomberga Skandynawowie nokautują kraje anglosaskie. Na drugim miejscu Szwecja (awans o 1 miejsce), na piątym Finlandia (awans o 2 miejsca), na ósmym Dania (awans o jedno miejsce). Tymczasem Stany Zjednoczone znalazły się dopiero za Danią, pod koniec pierwszej dziesiątki, a Wielka Brytania - niewiele przed Polską.

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News