Rosnące nierówności, deficyt demokracji, dziurawe systemy podatkowe omijane przez bogatą oligarchię, klasa polityczna pisząca prawo pod dyktando biznesowych lobbistów, której najlepszym symbolem jest Jean-Claude Juncker pomagający korporacjom unikać podatków – Unia Europejska jest dziś w głębokim kryzysie.

Żeby z niego wyjść i pokonać prawicowych populistów, nie wystarczy program establishmentu, dający się sprowadzić do zdania: „żeby było tak, jak jest”.

Potrzebujemy unijnej polityki przemysłowej i socjalnej, harmonizacji podatków, rzeczywistej demokracji i rzeczywistej solidarności. Powrót do nacjonalizmów nie jest odpowiedzią ani na zepsute elity, ani na wzrost potęgi korporacji.

Skandynawia

Kolejny przykład, że solidarność społeczna świetnie komponuje się z rozwojem – w tegorocznym rankingu innowacyjności gospodarek Bloomberga Skandynawowie nokautują kraje anglosaskie. Na drugim miejscu Szwecja (awans o 1 miejsce), na piątym Finlandia (awans o 2 miejsca), na ósmym Dania (awans o jedno miejsce). Tymczasem Stany Zjednoczone znalazły się dopiero za Danią, pod koniec pierwszej dziesiątki, a Wielka Brytania – niewiele przed Polską.

 

...

Zobacz również