W trakcie „Marszu Równości” organizowanego przez ukraińskie środowiska LGBT w Kijowie doszło do ostrych zamieszek pomiędzy uczestnikami parady równości, milicją i członkami skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora. Zatrzymano 25 osób, 5 milicjantów zostało rannych.

Całe przygotowania do Marszu Równości były organizowane w ścisłej tajemnicy. Uczestnicy parady nie znali miejsca zbiórki aż do ostatniej chwili.

Wszystkie zabiegi ukraińskich środowisk LGBT by zachować w tajemnicy miejsce manifestacji okazały się bezskuteczne i na trasie przemarszu zjawili się członkowie nacjonalistycznego Prawego Sektora, który był jedną z głównych sił na tzw. Majdanie.

W efekcie doszło do starcia między 200 uczestnikami Marszu, ukraińską milicją i kilkudziesięcioma członkami nacjonalistycznej organizacji. W wyniku zamieszek zostało rannych 5 milicjantów a 25 członków Prawego Sektora zostało aresztowanych.

W sprawie zabrał głos prezydent Poroszenko, który podczas konferencji prasowej oświadczył, że nie można przeszkadzać innym w organizowaniu swoich zgromadzeń ponieważ jest to konstytucyjne prawo każdego obywatela Ukrainy.

Prawy Sektor nie zważając na słowa prezydenta wciąż aktywnie namawia do – jak to określają – „zrywania paskudnych sabatów”.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również