Kondolencje adresowane do Belgów i wyrazy współczucia spływają do Brukseli ze wszystkich stron świata. Swoje oficjalne oświadczenie dotyczące ataków opublikował także Donald Tusk. „Ataki terrorystyczne w Brukseli to następna nikczemność terrorystów, którzy służą nienawiści i przemocy” – podkreślił Tusk.

Tusk w swoim komunikacie podkreślił gościnność jaką obdarzane są przez Belgów instytucje Unijne. Zapowiedział, że „Unia odwdzięczy się solidarnością i pomoże zwalczyć terroryzm”.

„Instytucje UE korzystają z gościnności Brukseli i szczodrości belgijskiego rządu i narodu. Unia Europejska odwdzięczy się solidarnością i wywiąże się ze swoich zadań, aby pomóc Brukseli, Belgii i całej Europie w walce z zagrożeniem terrorystycznym, wobec którego wszyscy stoimy”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych także wydało oficjalny komunikat dotyczący brukselskich zamachów. Poinformowano przy okazji, że polskie służby sprawdzają czy wśród ofiar nie ma Polaków.

„Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło dzisiaj w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta” – możemy przeczytać w komunikacie.

Kondolencje złożyli m.in. Andrzej Duda czy David Cameron. Ten pierwszy pisał o „wojnie z terrorem”, którą określił jako „wspólny obowiązek”.

O udzieleniu pomocy Belgom pisał brytyjski premier. Cameron zapowiedział, że zrobione zostanie wszystko, by pomóc Belgom w ciężkich chwilach.

Z kolei ubiegający się o fotel prezydenta USA Donald Trump zwrócił uwagę na to, jak bezpiecznym miejscem kiedyś była Bruksela. „Już nie, to z innego świata” – napisał Trump. „USA muszą być czujne i mądre” – dodał biznesmen. 

Internauci także włączają się w akcję wspierania Belgów. W internecie można znaleźć już niejedną grafikę dotyczącą zamachu. Jedna z nich przedstawia Francję obejmującą ramieniem Belgię. Pod spodem obrazka są zaś dwie daty – 13 listopada i 22 marca. To odniesienie do zeszłorocznych zamachów w Paryżu.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: Twitter.com, wprost.pl, tvn24.pl
pt

Zobacz również