Do silnej eksplozji doszło w pobliżu Meczetu Proroka w Medynie, na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Świątynia w Medynie jest, drugim po Mekce, najświętszym miejscem dla wyznawców islamu. Na miejscu zginęły 4 osoby. Tego dnia doszło także do serii wybuchów pod meczetem w mieście Al-Katif, a w nocy udaremniono zamach na Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych.

Zamachowiec-samobójca użył materiałów wybuchowych w pobliżu wjazdu na teren kompleksu religijnego. Telewizja Al Jazeera informuje o 4 ofiarach śmiertelnych i 10 rannych. Eksplozja okazała się na tyle silna, że niemal doszczętnie zniszczyła zaparkowane w pobliżu samochody. Na obecną chwilę nie jest znana tożsamość terrorysty, nie wiadomo również jakie były jego motywacje. Medyna jest świętym i wyjątkowo ważnym miejscem dla wyznawców islamu.

Wcześniej do dwóch eksplozji doszło na wschodzie Arabii, w mieście Al-Katif. Pod jednym z meczetów eksplodował samochód, wkrótce doszło do kolejnego wybuchu. Miasto Al-Katif, jak i cały region, jest zamieszkiwany głównie przez muzułmanów wyznania szyickiego, natomiast zdecydowana większość mieszkańców Arabii to sunnici.

Warto dodać, że minionej nocy udaremniono zamach terrorystyczny w mieście Dżudda. Celem przestępców był Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych. Ochrona placówki dostrzegła pod budynkiem podejrzanego mężczyznę, który próbował podejść jak najbliżej budynku. Okazało się, że miał na sobie ładunki wybuchowe. Kiedy mężczyzna został okrążony przez ochronę i policję, wysadził się w powietrze, na szczęście, nikogo nie raniąc.

https://youtu.be/dfn-hSHEA_0

Józef Gawron, Źródło: http://tass.ru

...

Zobacz również