Świat polskiej kinematografii jest w żałobie. Zmarł wybitny artysta, mistrz swojego fachu. Jego dzieła znane są bardzo szerokiej publiczności. W Polsce znają je wszyscy, nawet jeśli nie wiedzą, że to właśnie on jest ich autorem.

Nie żyje Maciej Kijowski, legendarny polski operator filmowy. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Kijowski zmarł sobotę w wieku 82 lat.

Jego kariera zaczęła się w 1959 roku, gdy ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jednak jeszcze jako student został autorem zdjęć w głośniej etiudzie filmowej Romana Polańskiego „Dwóch ludzi za szafą”.

ZOBACZ TAKŻE: Kochali się w niej wszyscy. Zmarła największa światowa ikona seksu

Przez wiele lat był operatorem kamery. W latach 60. tę funkcję sprawował w takich dziełach, jak „Matka Joanna od Aniołów”, „Sól ziemi czarnej”, „Wszystko na sprzedaż” i „Trzecia części nocy”. Już wówczas wykazał się ogromnym talentem, który pozwolił mu niebawem zostać samodzielnym operatorem.

Rozwój kariery

W 1972 roku zadebiutował jako samodzielny operator. Był wówczas autorem zdjęć do „Diabła”, w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Później jeszcze wiele lat stawał za kamerą, by kręcić najsłynniejsze polskie filmy.

ZOBACZ TAKŻE: Kochał go cały świat. Dzisiaj zmarł zapomniany w polskim bloku

Jest autorem zdjęć w ponad 50 dziełach – filmach i serialach. Wśród nich można wymienić takie jak: „Drzwi w murze”, „Najważniejszy dzień życia”, „Zaklęty dwór”, „Gwiazdy poranne”, „Bołdyna”, „Kamienne tablice”, „Dziewczyna z Mazur”, „Komedia małżeńska”, „Wrzeciono czasu” i „Słoneczny zegar”. Współpracował z największymi reżyserami i artystami polskiego kina.

Zmarł wybitny artysta. Pożegnanie

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 roku. Zmarł, nie skończywszy 83 lat. Jego pożegnanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

Znani ludzie, którzy opuścili nas w 2017 roku


Gwiazdy, których karierę PRZEDWCZEŚNIE przerwała śmierć

...

Zobacz również