Polskie kino w żałobie. Nie żyje LEGENDA, jego dzieła znają wszyscy

Polskie kino w żałobie. Nie żyje LEGENDA, jego dzieła znają wszyscy Źródło: fot. pixabay.com

Świat polskiej kinematografii jest w żałobie. Zmarł wybitny artysta, mistrz swojego fachu. Jego dzieła znane są bardzo szerokiej publiczności. W Polsce znają je wszyscy, nawet jeśli nie wiedzą, że to właśnie on jest ich autorem.

Nie żyje Maciej Kijowski, legendarny polski operator filmowy. O jego śmierci poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Kijowski zmarł sobotę w wieku 82 lat. Jego kariera zaczęła się w 1959 roku, gdy ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jednak jeszcze jako student został autorem zdjęć w głośniej etiudzie filmowej Romana Polańskiego "Dwóch ludzi za szafą". ZOBACZ TAKŻE: Kochali się w niej wszyscy. Zmarła największa światowa ikona seksu Przez wiele lat był operatorem kamery. W latach 60. tę funkcję sprawował w takich dziełach, jak "Matka Joanna od Aniołów", "Sól ziemi czarnej", "Wszystko na sprzedaż" i "Trzecia części nocy". Już wówczas wykazał się ogromnym talentem, który pozwolił mu niebawem zostać samodzielnym operatorem.

Rozwój kariery

W 1972 roku zadebiutował jako samodzielny operator. Był wówczas autorem zdjęć do "Diabła", w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Później jeszcze wiele lat stawał za kamerą, by kręcić najsłynniejsze polskie filmy. ZOBACZ TAKŻE: Kochał go cały świat. Dzisiaj zmarł zapomniany w polskim bloku Jest autorem zdjęć w ponad 50 dziełach - filmach i serialach. Wśród nich można wymienić takie jak: "Drzwi w murze", "Najważniejszy dzień życia", "Zaklęty dwór", "Gwiazdy poranne", "Bołdyna", "Kamienne tablice", "Dziewczyna z Mazur", "Komedia małżeńska", "Wrzeciono czasu" i "Słoneczny zegar". Współpracował z największymi reżyserami i artystami polskiego kina.

Zmarł wybitny artysta. Pożegnanie

Maciej Kijowski urodził się 1 stycznia 1935 roku. Zmarł, nie skończywszy 83 lat. Jego pożegnanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 12 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News