Zakupy będą tanie jak NIGDY! Czeka nas drastyczny spadek cen

Zakupy będą tanie jak NIGDY! Czeka nas drastyczny spadek cen Źródło: Fot. pxhere.com

Zakupy już od przyszłego roku znacznie stanieją. Wszystko za sprawą przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów reformy systemu VAT, który uznany został za zbyt skomplikowany. Podrożeją tylko nieliczne rzeczy, a nasze portfele odczują znaczną ulgę.

Zakupy w zależności od sklepu mogą ogromnie różnić się cenowo. Spory wkład w to ma jednak nie tylko chęć zarobku ze strony przedsiębiorcy, ale państwo, które nie przepuści żadnej okazji, by skorzystać z czyjegoś dobrobytu i ekonomicznej aktywności. Za ceny towarów na półkach odpowiada wielopoziomowe opodatkowanie, które znacznie utrudnia oszczędzanie i tanienie produktów i przetworów. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych danin jest VAT, czyli podatek od towarów i usług.

Jego wysokość w naszym kraju jest różna na różne produkty. Najniższa stawka wynosi 5 proc., a najwyższa aż 23 proc. (została podniesiona o jeden procent przez rząd Donalda Tuska, a obietnicy czasowości tego rozwiązania nigdy nie spełniono). Teraz rząd Zjednoczonej Prawicy obiecał uproszczenie stawek i w większości przypadków ich obniżenie.

Zakupy będą tańsze, lecz nie wszystkie

Zgodnie z upublicznionym projektem nowej ustawy o VAT, Ministerstwo Finansów przeprowadzi drastyczną obniżkę stawek podatku na naprawdę wiele produktów. Oznacza to, że państwo poszło nam na rękę i doprowadzi do obniżenia cen.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Tańsze będą np. podstawowa żywność: chleb i inne wyroby piekarnicze i cukiernicze w tym ciastka, makarony, cytrusy, zupy w proszku czy mrożone warzywa, niektóre orzechy. Oprócz tego potanieją buliony, dietetyczne środki spożywcze i specjalnego przeznaczenia medycznego. Mniej zapłacimy również za przetworzone przyprawy, sosy, jak musztarda, książki, artykuły dla dzieci i artykuł higieniczne dla dorosłych, dzienniki i gazety. Dojdzie jednak także do podwyżek.

Co podrożeje?

Więcej za pofolgowanie swoim żywieniowym żądzom zapłacą miłośnicy takich produktów, jak owoce morza i przetworów z nimi związanych jak kawior. Droższe będą także soki owocowe i warzywne inne niż stuprocentowe czy przyprawy nieprzetworzone. Stawka podatkowa wzrośnie także na lód, spożywczy i chłodniczy czy czasopisma specjalistyczne. Prezentowana ustawa jest jednak jeszcze projektem i zapewne dojdzie w niej do wielu zmian. Ponadto w życie ma wejść jeszcze w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że przyjęte rozwiązania będą jak najkorzystniejsze dla obywateli i ich budżetu domowego. Polska ma jedną z wyższych stawek VAT na świecie, podczas gdy np. w USA w zależności od stanu jest ona minimalna lub zerowa. Pod względem wysokości podatku od towarów i usług wyprzedzają nas m.in. Dania, Norwegia, Portugalia i Węgry.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Andrzej Duda idzie śladem Putina. Rozważa tragiczną decyzję
  2. Natalia Szroeder straciła połowę włosów! Zaniepokojona rodzina pyta, co się stało
  3. Niepokojące doniesienia z ZUS! To będzie miało wpływ na twoją emeryturę
  4. Znaki zodiaku, które są najbardziej zdystansowane i CHŁODNE
źródło: rmf4.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News