Komisja Europejska nie ma wątpliwości. Podwójna jakość produktów jest faktem

Komisja Europejska nie ma wątpliwości. Podwójna jakość produktów jest faktem Źródło: Pixabay/Alexas_Fotos

Zakupy Europejczyków nie powinny się niczym różnić. Stanowisko Unii Europejskiej wobec tzw. podwójnej jakości produktów jest doskonale znane. Raport Komisji Europejskiej udowadnia, że ten problem naprawdę istnieje.

Zakupy mieszkańców Unii Europejskiej pod kontrolą. Nie chodzi oczywiście o to, że przy sklepowej kasie będzie stał urzędnik z Brukseli i zaglądał nam do koszyków, ale o niechlubne praktyki koncernów. Od lat podnoszony jest problem podwójnej jakości - firmy sprzedają bowiem swoje produkty o tej samej nazwie, które różnią się składnikami. 

Zakupy pod kontrolą. Jest problem podwójnej jakości

Sprawa ta budzi wiele emocji, gdyż pokutuje przekonanie, że skrzywdzeni są konsumenci z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. To tam mają trafiać gorsze wersje produktów znanych marek. Na rynki zachodnie przeznaczane są, według teorii, lepsze rzeczy. Unia Europejska bardzo poważnie traktuje tę sprawę, dlatego Komisja Europejska przedstawiła ostatnio wyniki specjalnego badania.

Potwierdzają one, że problem podwójnej jakości produktów istnieje. Firmy tłumaczą się specyfiką rynków i próbą dopasowania składników do pożądanego w danym kraju smaku. Jednak zdaniem Unii, niedopuszczalne jest sprzedawanie innych produktów pod tą samą marką.

Badanie pokazuje, że problem dotyczy 9 procent badanych produktów - miały inne składniki, lecz identyczne pudełka. Dodatkowo 22 procent produktów o różnych składnikach ma delikatnie inne opakowania. Problemem mają zająć się rządy państw członkowskich.

- W związku z tym, że mamy wniosek, iż 9 procent produktów dotyczy problem, a władze krajowe zobowiązały się nim zająć, daliśmy im konieczne narzędzia przez zaktualizowanie wytycznych w sprawie tego, jak może być stosowana dyrektywa o nieuczciwych praktykach konsumenckich - cytuje portal Radio Zet rzeczniczkę KE.

Gorsze produkty na Wschodzie? To mit

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Choć badanie potwierdziło istnienie samego problemu produktów podwójnej jakości, to nie wykazało, by jakiś konkretny region był szczególnie poszkodowany z tego powodu. Okazuje się, że przekonanie, iż na wschodnie rynki trafiają produkty zawierające gorsze składniki, nie musi być prawdziwe. Statystyki nie wskazały żadnego wyraźnego podziału na lepszy Zachód i gorszy Wschód. 

Parlament Europejski przegłosował w kwietniu przyjęcie przepisów, które nakazują, by produkty sprzedawane pod jedną marką miały identyczny skład. UE przeznacza ze swojego budżetu ponad milion euro dla organizacji, które chciałyby zająć się testowaniem produktów pod kątem ich jednolitości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka legendarnego aktora zmarła w męczarniach na raka jajnika. Osierociła dwójkę dzieci
  2. Cała prawda o mężu Ewy Farnej! Na jaw wyszły jego biznesy, będziecie w szoku, gdy dowiecie się, skąd ma tyle pieniędzy
  3. Nowe ustalenia ws. oskarżeń o gwałt Jarosława Bieniuka. To się nie mieści w głowie
  4. Klienci są zachwyceni nową propozycją Lidla. Korzystają z niej już niemal 2 miliony Polaków
  5. Katarzyna Dowbor pochwaliła się swoim ogrodem. Te widoki powalają na kolana (FOTO)
  6. Tak kiedyś wyglądała Dagmara z "Królowych życia". Zmieniła się nie do poznania, aż trudno uwierzyć, że to ta sama kobieta

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł