Zakupy w sklepie
Unsplash.com Imants Kaziļuns (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)
Monika Majko - 10 Stycznia 2021

Mocno się zdziwisz będąc na zakupach. Na produktach pojawiły się nowe, tajemnicze oznaczenia, wiemy o czym świadczą

Zakupy spożywcze mogą być szybsze i łatwiejsze, wystarczy zapoznać się z nowym systemem oznaczania produktów, który pojawił się na opakowaniach żywności. Warto to wiedzieć, zanim po raz kolejny wybierzemy się do sklepu po jedzenie.

Zakupy spożywcze robi niemal każdy, a dla osób, które dbają o dietę, ta czynność może być bardzo czasochłonna. Okazuje się jednak, że wprowadzony niedawno system oceny produktów może znaczenie ułatwić nam wybór odpowiedniej żywności. Warto zapoznać się z nowymi oznaczeniami na opakowaniach niektórych produktów.

Zakupy mogą być łatwiejsze i szybsze

Każdy, kto dba o dietę i jakość swojego żywienia wie, że wybranie dobrych produktów w sklepie może być bardzo czasochłonne. Dodatkowo, nie każdy umie prawidłowo ocenić wartość odżywczą danego produktu. Z pomocą przychodzi klientom jednak nowy system oznaczania żywności.

Nutri-Score czyli wprowadzona niedawno do Polski skala oceny żywności ma pomóc konsumentom w odróżnianiu produktu bardziej i mniej wartościowego pod względem wartości odżywczych. Ocena składa się z pięciu literek, oznaczonych różnymi kolorami.

Na niektórych opakowaniach widnieje kod składający się z 5 kolejnych liter alfabetu - od A do E. Literkom odpowiadają kolory od ciemnozielonego do czerwonego. Produkt spożywczy o najwyższej wartości odżywczej zostaje w tej skali oznaczony literką „A” na ciemnozielonym tle, a najmniej wartościowy zostanie zakwalifikowany do sekcji literki „E” na czerwonym tle.

Kiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaKiedy żona Kamila Stocha pojawiła się na gali, wszyscy zamarli. Każdy patrzył na jej suknię, polała się krytykaCzytaj dalej

System Nutri-Score został stworzony przez francuskich naukowców i w 2020 roku w taki sposób produkty oznaczano już w 10 europejskich krajach. Funkcjonuje on m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Belgii oraz od niedawna w Polsce. Ten sposób oznaczania aprobuje również Światowa Organizacja Zdrowia, która traktuje do, jako jedno z narzędzi do walki z chorobami dietozależnymi.

Ocena jakości produktu wyliczana jest na podstawie specjalnego algorytmu i składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to nadawanie punktacji za zawartość odpowiednich składników - tych, których ilość w diecie należy ograniczać, jak m.in. energia, cukry, tłuszcze nasycone i sód pochodzący z soli oraz tych, które są korzystne w diecie, jak owoce, warzywa, orzechy, błonnik pokarmowy i białko. Później punktacja ta jest obliczana za pomocą specjalnej skali Raynera i klasyfikowana na podstawie wyniku do odpowiedniej kategorii. Literki „A” i „B” to produkty ważne w diecie, które mają wysokość zawartość składników odżywczych. Kategoria „C” to produkty, które warto spożywać w sposób umiarkowany, natomiast literki „D” i „E” oznaczają żywność, którą powinno się ograniczać w codziennej diecie.

Pierwszym producentem w Polsce, który wprowadził w swoich produktach system Nutri-Score, jest firma Danone. Oznaczenia te znaleźć można również na niektórych produktach własnych znanych sieci handlowych np. Carrefour, Auchan czy Kaufland.

- Do końca 2020 roku, 30 proc. produktów marki własnej Auchan oznaczonych zostało tą etykietą, a wszystkie produkty marki własnej zostaną oznaczone do końca 2022 r. Wprowadzając prostą w odczytaniu i zrozumiałą etykietę żywieniową Nutri-Score chcemy ułatwić naszym klientom wybór najzdrowszych produktów – przekazała Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR Auchan Retail Polska w rozmowie z portalem wp.pl.

- Oznakowanie jest już obecne na części produktów marek własnych, a proces ten będzie kontynuowany i sukcesywnie rozwijany. W ten sposób Kaufland jeszcze bardziej będzie wspierać klientów przy podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych – dodał z kolei Jerzy Piątek z Kaufland Polska.

Zakupy

zdj. Wikipedia Commons Cz ja CC0 1.0 Universal (CC0 1.0)

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News