Od dzisiaj zmieniają się ceny w polskich sklepach. Wiele rzeczy mocno zdrożeje

Od dzisiaj zmieniają się ceny w polskich sklepach. Wiele rzeczy mocno zdrożeje Źródło: pixabay.com reverent

Warto zwrócić uwagę na ceny, robiąc dziś zakupy. Od 1 lipca zmieniają się ceny we wszystkich sklepach. Choć część produktów stanieje, artykułów które zostały objęte podwyżkami również nie brakuje. Trzeba przygotować się na spore rozczarowania.

Zakupy już od dziś będą wiązały się z większymi wydatkami. Fiskus postanowił wprowadzić nowe stawki VAT oraz odpowiednio pogrupować niektóre produkty. Wyprawa do sklepu może zbić nas z tropu - niestety, podwyżki to nie żart.

Niewiele rzeczy stanieje

Rząd postanowił zrobić porządek ze stawkami VAT. Do tej pory w praktyce można było spotkać się z takimi "kwiatkami" jak np. 5% VAT na jabłka, a 8% na pomarańcze - ale przecież oba produkty są owocami. Tym razem Ministerstwo Finansów odpowiednio przydzieliło i skategoryzowało stawki VAT od towarów i usług.

Niektóre popularne produkty stanieją, a do tego grona należą m.in. owoce tropikalne i cytrusy (z 8% VAT na 5%), niektóre przyprawy (np. mielony pieprz, musztarda z 23% VAT na 8%), niektóre rodzaje pieczywa i ciastek (z 23% VAT na 8% lub 5%). Również niektóre zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna zostaną objęte obniżką z 8% VAT na 5%. Oprócz tego, pojawiła się też dobra wiadomość dla rodziców - stanieją produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, czyli smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe z 8% VAT na 5%. Dodatkowo mniej zapłacimy za niektóre artykuły higieniczne - tu też odnotujemy 3% spadku VAT.

Zakupy spustoszą portfel - wiemy, które produkty zdrożeją

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Największa podwyżka czeka produkty z grupy owoców morza. VAT wzrośnie z 5% do aż 23%. O wiele więcej zapłacimy m.in. za kraby, krewetki, homary, ośmiornice, małże, ślimaki, ostrygi oraz przetwory z owoców morza. Podwyżka obejmuje również kawior, a restauracje, które mają w swoim menu owoce morza podniosą ceny.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczna wiadomość obiegła media. Syn przekazał informacje o śmierci słynnej aktorki
2. Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

To nie koniec - lód używany do celów spożywczych zdrożeje z 5% VAT na 23%, przyprawy takie jak kmin, szafran, kurkuma czy kwiat muszkatołowy z 5% na 8%, a za drewno opałowe trzeba będzie uiścić 23% VAT, a nie jak do tej pory, 8%. Co ciekawe, posiłki na wynos również zdrożeją - od 1 lipca zostały przydzielone do grupy 8% VAT.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Włożyła truskawki do miski z octem. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, nigdy nie zrobi inaczej
  2. Reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz po pandemii. Prawdziwy pogrom, rywalki bez szans
  3. Potężny wybuch w szpitalu, wielu zabitych i rannych. Pacjenci uwięzieni, tragiczne informacje z zagranicy
  4. Śmigłowiec rozbił się w polskim mieście. Dwie osoby nie żyją, dramatyczna akcja ratunkowa
  5. Wprowadzono kluczowe zmiany w 500 plus. Wszyscy rodzice muszą o nich pamiętać
  6. Tragedia na północy kraju. Nie żyje dwójka dzieci, rodzeństwo miało tylko 4 i 5 lat

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News