Zakraplanie uszu parafiną. Najlepszy sposób na odetkanie ucha?

Zakraplanie uszu parafiną. Najlepszy sposób na odetkanie ucha? Źródło: Pxabay/Public Domain Pictures

Zakraplanie uszu parafiną to jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania kanału słuchowego. Czy rzeczywiście jest to jedyny i niezawodny sposób, na którym można polegać? Lekarze doradzają i sami to stosują!

Zakraplanie uszu parafiną - nie wydaje się zbyt bezpiecznym sposobem na oczyszczenie kanału słuchowego. Wprowadzanie do ucha niepotrzebnych płynów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Parafina jednak może wyrządzić więcej dobrego niż złego. To popularny i powszechnie stosowany środek w usuwaniu zalegającej woskowiny.

Woskowina uszna to tłusta substancja, która jest wydzielana w przewodzie słuchowym. Nawilżając ucho, chroni przed nadmiernym przesuszeniem, ale też odpowiada za nieprzedostawanie się wody w niepotrzebne zakamarki. Zbudowana z tłuszczy zbiera kurz, z którym codziennie się stykamy, paprochy, bakterie, a także drobne owady!

Nie każdy wie, ale ucho posiada zdolność samooczyszczania. Gdy woskowina wysycha, poprzez ruchy głową bądź żuchwą, powoli przesuwa ku małżowinie. Tam można ją zebrać wilgotną chusteczką. W żadnym wypadku patyczkiem higienicznym! Pod żadnym pozorem nie wsadzajmy sobie niczego głęboko do ucha. Grozi to uszkodzeniem przewodu słuchowego, a nawet przerwaniem błony bębenkowej. Najczęściej kończy się to czopem - patyczek wpycha woskowinę w dalszą część ucha. Wtedy konieczna jest wizyta u laryngologa.

Parafina - przyniesie ukojenie?

Parafina, czyli inaczej olej parafinowy składa się z tłuszczu. Nie szkodzi więc naszemu uchu. Możemy ją stosować z zachowaniem umiaru i ostrożności. W dodatku jest bardzo tania, a jej zastosowania powszechne - chociażby służy do zrobienia maseczki na dłonie.

Zabieg możemy przeprowadzić sami lub przy pomocy drugiej osoby. Wystarczy podgrzać parafinę do temperatury zbliżonej do tej, którą ma nasze ciało. 36-37 stopni Celsjusza będzie idealną temperaturą. Następnie kładziemy się na boku i ułatwiamy dostęp do ucha - odgarniamy włosy, szykujemy papierowy ręcznik. Parafinę należy wkroplić - nie wlewać! - specjalną gruszką. Doskonale nada się gruszka dla niemowląt lub pipeta. Wystarczy około 5 kropel na jedno ucho. Po 1-2 minutach odwracamy głowę w drugą stronę i pozwalamy woskowinie i parafinie spokojnie wypłynąć. Nadmiar płynów usuwamy wilgotną chusteczką.

Jeśli zabieg nie pomoże za pierwszym razem można go powtórzyć. Nie jest zalecane robienie go więcej niż 2 razy w tygodniu u osób, które mają problem z nadmierną produkcją woskowiny.

Jak usunąć korek z ucha?

W przypadku gdy mamy problem z pozbyciem się korka, a parafina nie pomaga, musimy wybrać się koniecznie do lekarza. On również zrobi płukanie ucha, ale medycznymi specyfikami. Jeśli i to nie pomoże, czeka nas nieinwazyjne i bezbolesne usunięcie czopu specjalnymi szczypcami.

Źródło: Polki

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News