zakonnice abp Gądecki afera kościół
Screen YouTube Radio Maryja
Joanna Szwalikowska - 9 Listopada 2020

Afera w polskim kościele. Zakonnice pracujące z abp. Gądeckim zabrały głos

Zakonnice, które na co dzień pracują z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim postanowiły zabrać głos po tekście, jaki został opublikowany w sieci na temat duchownego. W polskim kościele wybuchła afera.

Zakonnice pracujące z arcybiskupem Gądeckim poczuły się oburzone słowami, jakie zostały opublikowane na łamach poznańskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Postanowiły zabrać głos w sprawie. W polskim kościele wybuchła afera.

Smutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelSmutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelCzytaj dalej

Oburzone zakonnice postanowiły zabrać głos. Afera w polskim kościele

- Nie jesteśmy ani służącymi podstawiającymi jedzenie pod nos, ani praczkami, ani posłańcami na pocztę - powiedziały siostry elżbietanki: 68-letnia siostra Magdalena, 81-letnia siostra Konstantyna oraz 60-letnia siostra Franciszka. Jak dodały, ich praca dla arcybiskupa jest posługą.

Afera w kościele wybuchła po publikacji tekstu Piotra Żytnickiego z "Gazety Wyborczej", w którym poruszył temat polskich biskupów. Jak opisał, żyją oni w istnych pałacach, natomiast siostry zakonne pełnią tam rolę służących.

- Jedzenie podstawione pod nos, pranie zrobione, rachunki opłacone - napisał Żytnicki w tekście o arcubiskupie Gądeckim. Duchowny nie zajmuje się bowiem na co dzień tak przyziemnymi rzeczami, ponieważ robią to za niego zakonnice.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

To właśnie siostry elżbietanki dbają o poznańskiego arcybiskupa. Zajmują się gotowaniem, praniem czy pielęgnowaniem. Artykuł jednak oburzył je tak bardzo, że postanowiły wydać oświadczenie w sprawie. Zakonnice stwierdziły, że żyją tak, jak przykazuje charyzmat tego typu zgromadzeń, a także jest to zgodne z ich przekonaniami.

- Wiele sióstr naszego zgromadzenia wypełnia to powołanie pomagając na co dzień ubogim i cierpiącym. Ta posługa nie jest także obca nam - pisały siostry w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej. Siostry zakonne uznały nazywanie ich "służącymi" za dyskryminację, w związku z czym liczą na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Nazywanie faktów po imieniu może nie wszystkim się podobać, ale na pewno nie jest dyskryminacją. A fakty są takie, że siostry zakonne usługują polskim hierarchom i wyręczają ich w najprostszych życiowych czynnościach. Siostry mogą zaprzeczać, że nie podstawiają arcybiskupowi jedzenia pod nos, ale to nie jest wymysł mojej wyobraźni - odpowiedział elżbietankom Piotr Żytnicki, autor tekstu o arcybiskupie Gądeckim.

Zdaniem Żytnickiego siostry zakonne pracują w pałacu arcybiskupa niczym służące. Pisanie o tym, jego zdaniem, nie jest jednak uwłaczające. Dzięki ujawnieniu tych informacji, opinia publiczna może zdać sobie sprawę z tego, jak ciężka jest praca zakonnic. Gdyby nagle zniknęły, hierarchowie prawdopodobnie nie byliby w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Wstrząsające sceny w ”Rolnik szuka żony”. Dawid załamał się i wpadł w rozpacz, nikt nie był w stanie mu pomóc

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

- Jeśli ktoś powinien się tej sytuacji wstydzić, to z pewnością nie siostry zakonne, lecz mężczyźni, którym z oddaniem usługują - dodał Żytnicki, jednoznacznie oceniając całą sytuację. Duchowni zapewne mieliby nie lada problem z ugotowaniem samodzielnie obiadu, zrobieniem prania czy obsłużeniem żelazka.

Jak twierdzi Piotr Żytnicki, jego tekst nie miał na celu obrażania sióstr zakonnych, a ukazanie ich bardzo ciężkiej pracy. Jak sam powiedział, jedynymi osobami, które mogłyby tutaj czegokolwiek się wstydzić, są mężczyźni, którzy nie byliby w stanie samodzielnie podołać zadaniom, które na co dzień wykonują za nich siostry zakonne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mężczyzna chciał oddać psa do schroniska. Gdy znalazł list od jego poprzedniego pana, zrozumiał, że popełnia wielki błąd
  2. Tomasz Hajto ujawnił druzgocącą informację. Chodzi o jego córkę, dostaje skandaliczne wiadomości
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Miliony urządzeń z systemem Android przestaną być bezpieczne. Wszystko przez wygasłe certyfikaty
  7. Ania z "Daleko od szosy" skradła serca widzów. Co dziś słychać u Ireny Szewczyk?
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News