Do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynął akt oskarżenia przeciwko Polakowi, który miał uczestniczyć w wojnie domowej w Syrii po stronie jednej z organizacji terrorystycznych. Innemu mężczyźnie postawiono zarzuty utajnienia informacji o przestępstwie. Zakończono w ten sposób prawie dwuletnie śledztwo.

Pierwszego zatrzymanego, Dariusza Ł. Prokuratura oskarża o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Wskazano, że miała ona na celu przeprowadzanie działań terrorystycznych. Grozi mu za to do 8 lat więzienia.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że Ł. dostał się do Syrii przez Turcję wiosną 2014 roku i przebywał tam przez ponad rok. Po tym okresie powrócił do poprzedniego miejsca zamieszkana, a stamtąd deportowano go do Polski. Organizacja, dla której walczył nie jest w żaden sposób połączona z Państwem Islamskim.

Drugiemu z oskarżonych postawiono zarzuty zatajenia informacji o popełnieniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Nie zawiadomił on odpowiednich organów niezwłocznie po tym, jak znalazł się w posiadaniu informacji o sytuacji Ł.

Obaj mężczyźni nie przyznali się do winy. Skorzystali także z przysługującego im prawa i odmówili składania zeznań. Dariusz Ł. został zatrzymany i umieszczony w areszcie. W przypadku jego kolegi zastosowano środki zapobiegawcze – dozór Policji i zakaz opuszczania kraju.

źródło: onet.pl

Zobacz również