Zakaz, właśnie się zaczyna
pikio.pl
Weronika Wasiak - 24 Października 2020

Właśnie się zaczęło, zaostrzone zakazy objęły wszystkich Polaków. Spełnia się najgorszy scenariusz

Niejeden zakaz z dniem dzisiejszym wchodzi w życie. Każdy musi o tym wiedzieć, by uniknąć surowej kary.

Jaki zakaz obowiązuje od dziś? Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował o wdrożeniu w życie nowych obostrzeń i zaostrzeniu poprzednich. Nie w sposób ukryć, że wszyscy mieli nadzieję, iż uda się tego uniknąć. Niestety, wszystko właśnie się zaczęło.

Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczećPrawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczećCzytaj dalej

Jeden zakaz to nie wszystko. Co zmienia się od dziś?

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu, od dziś cała Polska znajduje w strefie czerwonej. Dla mieszkańców oznacza to nie tylko zaostrzone restrykcje, ale też wypełnienie się najczarniejszego scenariusza. Walka z epidemią trwa już od miesięcy i niestety, końca wciąż nie widać na horyzoncie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Należy więc pamiętać, że z dniem dzisiejszym znacząco zmieniają się panujące w naszym kraju zasady. Oznacza to m.in., że wszyscy mieszkańcy są zobowiązani do zakrywania ust oraz nosa również na powietrzu. Za niedostosowanie się do tego przepisu funkcjonariusz policji może nałożyć mandat w wysokości 500 złotych.

Ponadto, na dzieci do 16. roku życia został nałożony zakaz wychodzenia z domów bez opieki dorosłego w godzinach 8:00-16:00. Z kolei osobom starszym od 70. roku życia zaleca się opuszczanie domu tylko w sytuacjach koniecznych. Przypomina się również, że wciąż działają godziny dla seniorów, które - warto zaznaczyć - nie obowiązują w weekendy.

Choć przepis wchodzi w życie dziś, od poniedziałku wszyscy uczniowie szkół podstawowych klas 4-8 przechodzą na nauczanie w trybie zdalnym. Przedszkola działają niezmiennie w trybie stacjonarnym.

Zamknięte zostają również lokale gastronomiczne, które od tej pory serwować dania mogą wyłącznie na wynos. Jeżeli natomiast chodzi o targi, wystawy, kongresy czy np. konferencje, to te są dopuszczalne, pod warunkiem realizowania tego rodzaju działalności za pośrednictwem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Obostrzenia dotknęły też transport publiczny - w całym kraju zajętych może być jedynie 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich. Siłownie, baseny, kluby nocne nadal pozostają zamknięte, a wydarzenia sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych jest to 25% zajętych miejsc.

Dzisiaj grzeje:

1. Lekarka z polskiego szpitala nie mogła już dłużej. Zdradziła, co się wyrabia obecnie w szpitalach

2. Wiadomość sprzed chwili: Andrzej Duda miał test na koronawirusa. Znamy wynik

3. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć

W kościołach przypada 1 osoba na 7 mkw, a wszyscy uczestnicy mszy muszą mieć maseczki. Wprowadzono również bezwzględny zakaz organizacji imprez okolicznościowych, a także zadecydowano, że zgromadzenia mogą liczyć do maksymalnie 5 osób. Z kolei w sklepach do 100 mkw przebywać może maksymalnie 5 klientów na jedną kasę, a w większych, czyli powyżej 100 mkw, jeden na 15 mkw.

Seniorzy usłyszeli rekomendację, aby bez potrzeby nie opuszczali domów. Mają jednak przyzwolenie na robienie zakupów między 10:00 a 12:00 i nie tylko, wychodzenie do apteki czy też do kościoła.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pitbull spędził 6 lat w schronisku. Pewnego dnia jego życie zmieniło się o 180 stopni
  2. Ile zarabia Kamil Stoch? Kosmiczna kwota, aż nie mieści się w głowie, wielu Polaków może tylko pomarzyć
  3. Zapadła ostateczna decyzja ws. cmentarzy. Rzecznik rządu się wygadał, dobitne słowa
  4. Ksiądz nagle przerwał mszę i wyszedł. Gdy wrócił, wierni zamarli, chwilę później wszyscy szybko opuścili kościół
  5. Sklepy Biedronki otwarte w niedziele. Sieć znalazła sposób na ominięcie zakazu
  6. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  7. Hit każdej kuchni. Aromatyczna domowa przyprawa na bazie liści laurowych do zup, sosów i marynat
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: TVP Info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News