Zakaz wychodzenia z domów
Freepik devmaryna
Irmina Jach - 24 Października 2020

Zakaz wychodzenia z domów przy granicy z Polską. Wstrząsające wiadomości

Zakaz wychodzenia z domów został wydany dla mieszkańców pewnego europejskiego kraju, którzy mieszkają nieopodal granicy z Polską. Światowe media obiegły wstrząsające wiadomości. Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Sytuacja epidemiologiczna w wielu państwach jest niezwykle poważna. Władze decydują się na wprowadzanie surowych obostrzeń.

Zakaz wychodzenia z domów jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Władze niektórych krajów, w odpowiedzi na gwałtowny rozwój pandemii, decydują się na drastyczne kroki. Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest niezwykle poważna, rządzący robią wszystko, co mogą, by zapobiec katastrofie. Wiemy, jakie decyzje podjęły poszczególne kraje.

Daniel Martyniuk poniżył swoją obecną dziewczynę. Zdjęcie nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennegoDaniel Martyniuk poniżył swoją obecną dziewczynę. Zdjęcie nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennegoCzytaj dalej

Zakaz wychodzenia z domów dla mieszkańców mieszkających obok granicy z Polską

Irlandia, jako jeden z nielicznych europejskich krajów, wróciła do surowych obostrzeń, które obowiązywały wiosną, podczas pierwszej fali pandemii. W nocy z środy, 21 października, na czwartek, 22 października, w całym państwie zaczął obowiązywać piąty, najwyższy stopień zagrożenia koronawirusem. Alert ma obowiązywać przez najbliższe pięć tygodni. Minister zdrowia, Stephen Donnelly, wyjaśnił, że tylko w ten sposób można doprowadzić do wypłaszczenia krzywej zakażeń. Wszystkie sklepy, poza tymi, które sprzedają niezbędne produkty spożywcze, zostały zamknięte. Lokale gastronomiczne, podobnie jak w Polsce, mogą wydawać jedzenie wyłącznie na wynos. Irlandczycy mogą oddalać się maksymalnie 5 km od domów.

Większość zakładów pracy zdecydowało się na wprowadzenie trybu zdalnego. Obowiązuje bezwzględny zakaz spotykania się z osobami, które nie należą do grona domowników. Nieczynne są wszystkie muzea, galerie, siłownie oraz obiekty rekreacyjne. W kościołach nie odbywają się msze, świątynie mogą służyć wyłącznie do modlitw indywidualnych. Szkoły, na ten moment, pozostają otwarte. Rozgrywki sportowe mogą odbywać się wyłącznie na poziomie zawodowym. Sytuacja mieszkańców Irlandii jest niezwykle poważna.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Hiszpania także zdecydowała się na wprowadzenie jednolitych obostrzeń na terenie całego kraju. Minister zdrowia, Salvador Illa, poinformował, że na restrykcje zaproponowane przez rząd zgodziły się wszystkie wspólnoty autonomiczne z wyjątkiem Madrytu oraz Kraju Basków. Władze uważają, że sytuacja epidemiologiczna w państwie wymknęła się spod kontroli. Zdecydowano, że sklepy i bary będą zamykane po godzinie 22:00, a obywatele muszą liczyć się z ograniczeniami związanymi z opuszczaniem domów w godzinach wieczornych. Czwartek, 22 października, był drugim dniem rekordowej liczby dobowych zakażeń koronawirusem w Hiszpanii. Liczba zarażeń zwiększyła się tam o prawie 21 tysięcy, do 1,02 mln przypadków.

Sytuacja epidemiologiczna uległa gwałtownemu pogorszeniu także na Cyprze, gdzie od dziesięciu dni notowane są kolejne rekordy zakażeń. Władze podjęły decyzję o konieczności noszenia maseczek ochronnych także na zewnątrz. Według Konstantinosa Ciutisa, adiunkta wydziału chorób wewnętrznych oraz zapobiegania i kontroli zakażeń na Europejskim Uniwersytecie w Nikozji, w ciągu najbliższych dni przypadków na wyspie będzie przybywać bardzo szybko.

- To krytyczny moment dla Cypru, ponieważ istnieją udokumentowane dowody na to, że wirus jest obecnie szeroko rozpowszechniony wśród społeczności lokalnej. Tylko mały odsetek zachorowań dotyczy osób przyjezdnych - mówił w rozmowie z anglojęzyczną gazetą "Cyprus Mail".

Najwięcej przypadków odnotowano w Limasol i Pafos, gdzie od piątku, 23 października, obowiązują godziny policyjne pomiędzy 23:00 a 5:00, a kawiarnie i bary są otwarte tylko do godziny 22:30. Lekcje piłki nożnej, tańca, pływania lub sztuk walki oraz zawody sportowe w tej samej kategorii, a także inne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci zostały tymczasowo zawieszone. Liczba osób spotykających się zarówno w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych nie może przekraczać 10 osób. Przy wspólnym stole zasiądzie z kolei zaledwie sześć osób. Zdecydowano się również na ograniczenia związane z liczbą osób, która może przebywać w danym lokalu.

Rząd Słowacji w ubiegły czwartek wprowadził z kolei zakaz wychodzenia z domów powiązany z ogólnokrajowymi testami na SARS-CoV-2, które będą wykonywane przez kolejne trzy weekendy. Podczas konferencji prasowej, która zakończyła wielogodzinne posiedzenie centralnego sztabu kryzysowego i rządu, premier, Igor Matovicz, poinformował, że eksperci zalecili wprowadzenie całkowitego lockdownu w kraju. Po długich dyskusjach koalicja wyraziła jednak zgodę na niewprowadzanie ograniczeń związanych z gospodarką. Nauka w słowackich szkołach powyżej pierwszych klas szkół podstawowych będzie przez pięć tygodni odbywać się zdalnie. Żłobki i przedszkola będą działały tak, jak dotychczas.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się dziś w nocy, część Polaków zostanie bez dostępu do własnych pieniędzy. Ważny komunikat banków

2. Wiadomość sprzed chwili: Kraska powiedział, co prawdopodobnie nastąpi za 2 tyg. Pozostało tylko czekać

3. Lekarka z polskiego szpitala nie mogła już dłużej. Zdradziła, co się wyrabia obecnie w szpitalach

W piątek, sobotę i niedzielę (23-25 października) w trzech powiatach leżących nieopodal granicy z Polską - w Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w północno-wschodniej Słowacji - zostaną wykonane testy pilotażowe. To w tym regionie pandemia rozwija się w zastraszającym tempie. Badania zostaną powtórzone po upływie tygodnia. Od soboty, 24 października do niedzieli, 1 listopada, mieszkańców obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania domów. Obywatele, którzy nie poddadzą się testom, będą mogli wychodzić z domów wyłącznie w godzinach od 1 w nocy do 5 rano, a także przez cały dzień w celu wykonania testów, po zakupy spożywcze lub do apteki, aby udać się na pogrzeb lub wyprowadzać zwierzęta domowe w odległości do 100 metrów od domów.

Osoby, które uzyskają negatywny wynik testów, będą mogły dodatkowo chodzić do pracy, odprowadzać dzieci do szkół, odwiedzać banki, serwisy samochodowe, a także spacerować po parkach i lasach leżących na terenie powiatu, który zamieszkują. Wszyscy Słowacy będą musieli przejść testy na SARS-CoV-2 w dniach: 30, 31 października oraz 1 listopada. Badania zostaną powtórzone 6, 7 i 8 listopada. Będą obowiązywać ich te same zasady, co mieszkańców wyżej wymienionych terenów. Negatywny wynik testu będzie umożliwiał swobodne poruszanie się, negatywny zaś zobowiązuje do odbycia kwarantanny. Igor Matovicz nie wykluczył, że zakaz wychodzenia będzie obowiązywać jeszcze w tygodniu rozpoczynającym się w poniedziałek, 2 listopada.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Turysta głęboko spał, gdy niedźwiedź zbliżył się do jego namiotu. Po chwili stało się niemożliwe, aż włosy stają dęba na głowie
  2. Rodzinny dramat gwiazdy polskiego sportu. Jej dziecko jest nieuleczalnie chore. "Nie ma nadziei na poprawę"
  3. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  4. Dziś wszyscy Polacy dostaną identycznego SMS-a od rządu. Znamy jego treść
  5. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć
  6. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  7. Oszałamiające ciasto bez pieczenia, sprawdzi się na każdym przyjęciu. Wystarczy nieco herbatników, masa i kilka minut wolnego czasu
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News