Zakaz lotów przedłużony
Pixabay vperemencom
Irmina Jach - 4 Grudnia 2020

Wydało się, rząd przedłuży zakaz przynajmniej do końca roku. Fatalne informacje dla wielu Polaków

Zakaz lotów międzynarodowych ma zostać przedłużony co najmniej do 31 grudnia. Na stronie internetowej rządu pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zarządzenie będzie obowiązywało od wtorku 8 grudnia.

Zakaz, który wszedł w życie 25 listopada, przestanie być aktualny za cztery dni. Wielu Polaków miało nadzieję, że już w przyszłym tygodniu będą mogli wrócić do wykonywania obowiązków służbowych lub wybrać się w podróż w celach rekreacyjnych. Niestety, tak się nie stanie.

Mamy potwierdzenie, już 7 grudnia ruszy wielka blokada. Dwa dni później będzie jeszcze gorzejMamy potwierdzenie, już 7 grudnia ruszy wielka blokada. Dwa dni później będzie jeszcze gorzejCzytaj dalej

Zakaz lotów został przedłużony do 31 grudnia

- Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 2020 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym [...] utraci moc z końcem dnia 8 grudnia 2020 roku. Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie - napisano w najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.

Zobacz także: Zauważono nowe, niepokojące powikłania po koronawirusie

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 440.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Niejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaNiejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaCzytaj dalej

Nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen, według autorów projektu, "ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów".

Zobacz także: Ministerstwo Edukacji zmienia zdanie w sprawie ferii. Nagle wprowadzają wyjątek

Zakaz nie obejmuje także lotów startujących z portów powietrznych znajdujących się na terenie stanów Illinois i Nowy Jork. Powodem tej decyzji jest stabilna sytuacja epidemiologiczna na tych terenach oraz niski poziom zagrożenia zarażeniem COVID-19 w trakcie podróży.

Nie stosuje się go również w stosunku do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

Tak jak uprzednio nie będzie możliwości podróży do większości obszarów Stanów Zjednoczonych, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Armenii, Jordanii, Kosowa, Macedonii oraz Serbii.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Jeśli projekt zostanie przyjęty, przepisy - tak jak w przeszłości - nie będą stosowane wobec statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jak i lotów wojskowych.

Rozporządzenie będzie obowiązywało od 8 do 31 grudnia bieżącego roku. To niejedyny zakaz, z którym Polacy będą borykać się w najbliższych tygodniach.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia/Money/Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News