1 na 6 Polaków popełnia ogromny błąd. Grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią

1 na 6 Polaków popełnia ogromny błąd. Grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią Źródło: Flickr.com Babij Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Zagrożenie jest bardzo poważne, wielu Polaków popełnia karygodny błąd, a konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne. Wyniki raportu przekazanego przez specjalistów są zatrważające, w zeszłym roku z powodu wybuchów butli gazowych zmarły 23 osoby, a 160 zostało rannych.

Zagrożenie związane z wybuchami butli gazowych jest bardzo poważne, w zeszłym roku w wyniku takich eksplozji zmarły 23 osoby, a 160 zostało rannych. Specjaliści opracowali specjalny raport, wynika z niego, że aż 1 na 6 Polaków popełnia ogromny błąd, który może przepłacić życiem.

Zagrożenie wybuchem butli gazowej jest wyjątkowo wysokie, jeśli używamy jej w zły sposób

Jedna z czołowych firm z branży LPG w Polsce przeprowadziła badania wiedzy i świadomości osób korzystających z butli gazowych w zakresie poprawnego użytkowania produktu. AmeriGas Polska przedstawił wyjątkowo niepokojące wyniki swojego raportu pt. "Użytkownicy gazu w butlach – postawy i zachowania związane z bezpieczeństwem". Okazuje się, że wielu Polaków naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Okazuje się, że większość użytkowników butli gazowych w niewłaściwy sposób sprawdza ich szczelność. Tylko 33 proc. Polaków robi to poprawnie - 24 proc. z nich używa do tego wody z mydłem, a 9 proc. robi to za pomocą specjalnego sprayu.

Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy ze śmiertelnego zagrożenia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

37 proc. ankietowanych ocenia szczelność butli z gazem, posługując się wyłącznie swoim zmysłem węchu lub słuchu, jednak nie to jest najbardziej niepokojące. Badanie wykazało, że aż 16 proc. polskich użytkowników produktu robi to przy pomocy zapałek lub zapalniczki, a 10 proc. ankietowanych w ogóle nie sprawdza szczelności butli, których używa.

– Raport wyraźnie wskazuje na to, że wielu Polakom wciąż brakuje podstawowej wiedzy na temat właściwej eksploatacji butli gazowych. Eksperci, firmy i inne podmioty z rynku LPG powinny więc dążyć do tego by edukować użytkowników, gdyż niezachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa może skutkować poważnymi wypadkami – podsumowuje Dariusz Olcen, instruktor pożarów wewnętrznych – CFBT i biegły sądowy z dziedziny pożarnictwa.

Dzisiaj grzeje: 1. 19 osób nie żyje, 270 zostało rannych. Tragiczne informacje z południowej Polski

2. Dowbor była zdruzgotana. Na jaw wyszły właśnie dobijające fakty

3. Znika kolejny zakaz. Polacy długo czekali na tę decyzję

Tylko w ubiegłym roku z powodu wybuchów butli z gazem śmierć poniosły 23 osoby, a rannych zostało 160. Zarówno niewłaściwe użytkowanie produktu, a także zły stan techniczny butli oraz całych instalacji gazowych może prowadzić do eksplozji.

– Oprócz niewłaściwej eksploatacji problemem jest niska świadomość konsekwencji użytkowania butli napełnianych w rozlewniach, które nie respektują ustanowionych przepisami norm bezpieczeństwa. Może być to bowiem obarczone dużo większym ryzykiem wypadku niż w przypadku rozlewni gazu napełniających butle zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i kontrolujących ich stan techniczny – tłumaczy inż. Dariusz Olcen.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Media przekazały najgorszą wiadomość. Nie mogli nic zrobić, niestety nie żyje
  2. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje uwielbiany gwiazdor, zmarł na oczach ukochanej żony
  3. Tragedia w polskim mieście. Ogień jest bezlitosny, dym widać z co najmniej kilku kilometrów
  4. TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje b. minister
  5. Media ujawniają. Wiadomo, co stało się w więzieniu z ojcem, który zabił małego Wiktorka
  6. Kelner pilnie ostrzega. W restauracji pod żadnym pozorem nie zamawiajcie jednego dania, obrzydzenie bierze na samą myśl
  7. 500 plus w Lidlu. Niemiecka sieciówka rusza z własnym programem
  8. Królikowski szaleje z dziewczyną na wystawnych kolacjach. Wszyscy zwrócili uwagę na piękny pierścionek, aktorka od razu odpowiedziała
  9. Przykra wiadomość dla milionów Polaków. Wszystko okazało się dopiero po zakończeniu kampanii

Źródło: Fakt 24

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News