Narodowy Bank Polski opublikował bilans płatniczy z lutego 2016 roku. Dane prezentują się fatalnie, ponieważ pokazują, iż zagraniczni inwestorzy wycofują się z naszego kraju. Ekonomiści przekonują, że wpływ na to ma 

Bilans płatniczy jest zestawieniem wszystkich transakcji dokonanych między rezydentami (gospodarką krajową) a zagranicą w danym okresie. Jest publikowany przez Narodowy Bank Polski.

Nie jest dobrze. W lutym saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 1,7 mld złotych. Cała wartość inwestycji spadła o 17,3 mld złotych, w czym zawiera się 15 mld zł wycofanych z inwestycji w obligacje oraz akcje. NBP podkreślił, że to efekt odpływu kapitału przede wszystkim z tytułu inwestycji portfelowych.

Według ekonomistów, m.in Michała Stajniaka z domu maklerskiego X-Trade Brokers, odpływ kapitału może być wywołany sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego i niestabilną sytuacją na scenie politycznej. Inwestorzy bazują na medialnych doniesieniach, które zagranicą są bardzo nieprzychylne dla Polski. Klimat dla środowiska inwestycyjnego jest nad Wisłą coraz mniej przychylny.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Zobacz również

źródło: NBP, fakt.pl