Polityczna zawierucha wokół polskich sądów jest przedmiotem uwagi nie tylko polskich mediów. Sprawę szeroko komentują także zagraniczne stacje i gazety. Większość z nich bardzo chwali decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw PiS. Wśród słów poparcia pojawiają się jednak głosy bardzo kontrowersyjne.

Takim właśnie okazał się artykuł norweskiego dziennikarza, Mortena Stranda, który dla gazety Dagbladet napisał artykuł o wetach Andrzeja Dudy. Już sam tytuł artykułu godzi w godność polskiego prezydenta. Strand zatytułował go bowiem „Pies Kaczyńskiego staje się mężczyzną”.

W artykule tym norweski dziennikarz skupia się głównie na relacji Duda-Kaczyński. Jak pisze, weto Andrzeja Dudy to „dramatyczna porażka najpotężniejszego człowieka w Polsce, Jarosława Kaczyńskiego”. Strand podkreśla, że weto jest o tyle zaskakujące, że „Duda sprzeciwił się partii, która go wypromowała i zawetował ustawę dającą PiS kontrolę nad sądami”.

Tym samym polski prezydent miał zyskać nie tylko w oczach polskiej opozycji, ale i zagranicznych polityków. Jak przypuszcza Strand, „weto może być dopiero pierwszym krokiem w utworzeniu własnej platformy politycznej”. Jak jednak zaznacza, „PiS nie odpuści Dudzie tak łatwo”. Swój materiał kończy porównaniem, które zakrawa na skandal.

Kaczyński nie jest człowiekiem, który łatwo się poddaje. Pytanie brzmi, jaki będzie jego kolejny krok. Próba zrobienia psa z prezydenta się nie udała. Pies stał się mężczyzną – podsumował Norweg.