Przez 50 lat próbował rozwiązać zagadkę starożytnej tabliczki. W końcu mu się udało, rozwiązanie sprawiło, że pobladł

Przez 50 lat próbował rozwiązać zagadkę starożytnej tabliczki. W końcu mu się udało, rozwiązanie sprawiło, że pobladł Źródło: /American Friends of Tel Aviv University

Zagadka związana ze starożytną tabliczką przez 50 lat nie dawała mu spokoju. Mężczyzna stale myślał nad jej rozwiązaniem, aż w końcu udało mu się je znaleźć. Z wrażenia pobladł.

Jeżeli myślałeś, że zagadka, do której rozwikłania potrzebujesz kilkunastu lub kilkudziesięciu minut jest prawdziwym wyzwaniem, to spróbuj sobie wyobrazić, że pewien mężczyzna spędził nad jedną zagadką aż 50 lat. Brzmi niewiarygodnie? Mimo wielu prób i tworzenia mnóstwa teorii, tajemnica wciąż pozostawała nierozwiązana. W końcu jednak nadszedł wielki dzień. 

Przez 50 lat zagadka ze starożytną tabliczką nie dawała mu spokoju. Pobladł, gdy poznał rozwiązanie 

Pół wieku temu izraelscy archeolodzy natrafili na dziwną glinianą tabliczkę, która zapewne nie zwróciłaby szczególnie ich uwagi, gdyby nie drobne i ledwo wyraźne zapiski, które się na niej znalazły. Naukowcy starali się na wiele sposobów rozszyfrować słowa, jednak jedyne, co udało im się odczytać to: "pieniądze", "Jahwe" oraz imię adresata - "Elyashivy". Przez 50 lat, gdy przeprowadzano próby rozwikłania zagadki, wokół tabliczki powstało wiele legend. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Nie tylko eksperci, ale i zwykli internauci, do których dotarły zdjęcia znaleziska, starali się rozszyfrować zagadkę. Wielu wierzyło, że jest to wiadomość prowadząca do ukrytego skarbu. Dopiero jednak, gdy technologia była na tyle rozwinięta, możliwe było ponowne przebadanie tabliczki, za pomocą nowoczesnych maszyn. 

Eksperci zdecydowali się na obrazowanie wielospektralne, czyli "technikę rejestracji obrazu będącego uogólnieniem fotografii barwnej na pełną przestrzeń barw w zakresie światła widzialnego, a także mikrofal, dalekiej i bliskiej podczerwieni oraz ultrafioletu". W końcu udało się poznać prawdę i rozwikłać zagadkę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polski samolot runął na ziemię. Są ofiary śmiertelne, napływają smutne wiadomości

2. Tragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelne

Treść glinianego listu wprawiła wszystkich w osłupienie. Choć niemal każdy był przekonany o niezwykle ważnej wiadomości dotyczącej np. ukrytego skarbu, w rzeczywistości była to wiadomość człowieka o imieniu Hananyahu, który zwrócił się do wcześniej wspomnianego Elyashivy z prośbą o dostarczenie mu odpowiedniej ilości wina, a w zamian zaoferował swoją pomoc.  

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bohaterski czyn reprezentanta Polski. Rzucił się w ogień, by ratować człowieka
  2. Mamy nagranie, trwa 3 minuty i widać na nim wszystko. Zaczął kroić kapustę, po chwili miał gotową najlepszą surówkę świata
  3. Niszczycielskie burze wracają nad Polskę. Wiemy, gdzie będzie najgorzej
  4. Maciej Stuhr zdradził prawdę o stanie zdrowia ojca. Jerzy Stuhr pilnie trafił do szpitala
  5. Bardzo mocne słowa o Małgorzacie Trzaskowskiej. Gwiazda TVP zwróciła uwagę na jeden szczegół, który wszystkim umknął 
  6. Aleksander Kwaśniewski w szczerych słowach o Andrzeju Dudzie. Nie zostawił na nim suchej nitki

Źródło: Interia 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News