Będzie rewolucja w symbolach narodowych. Opozycja: "To początek państwa wyznaniowego!"

Będzie rewolucja w symbolach narodowych. Opozycja: "To początek państwa wyznaniowego!"

Rząd zapowiedział, że setna rocznica odzyskania niepodległości zostanie uświetniona w bardzo nietypowy sposób.  Chcą bowiem, aby z tej okazji "odświeżeniu" uległy polskie symbole narodowe. Flaga ma zmienić odcienie, a w godle ma pojawić się... krzyż. 

Twórcą projektu odnowionych symboli ma być ministerstwo kultury i Komisja Heraldyczna. Rząd tłumaczy nadchodzące zmiany chęcią uściślenia prawa. Ma się to dokonać przez zmianę odcieni flagi. Kolor jasnoszary i buraczkowa czerwień ustalone w PRL-u mają zmienić się w międzywojenny karmazyn i cynober.

Oprócz tego zmiany mają objąć także projekt polskiego godła. Planowane jest usunięcie z niego półcieni, a do korony ma zostać dołączony krzyż. To bardzo odważny projekt, jednak politycy twierdzą, że to przecież ważna część narodowej kultury.

Wstępne wizualizacje nowych symboli jeszcze nie powstały, a już toczy się gorąca publiczna dyskusja na ich temat. Tak odważne zmiany - jak przekonuje opozycja - powinny zostać skonsultowane z polskim społeczeństwem. Tego jednak władze nie biorą jeszcze pod uwagę, na co środowiska opozycyjne odpowiadają krótko: "To początek państwa wyznaniowego".

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News