Zadziwiający gest Francuzów. Chcą zastąpić dotychczasowe święta muzułmańskimi odpowiednikami

Zadziwiający gest Francuzów. Chcą zastąpić dotychczasowe święta muzułmańskimi odpowiednikami

Francuska fundacja Terra Nova związana silnie z Partią Socjalistyczną chce zastąpienia świąt katolickich, w które wypadają wolne dni, świętami muzułmańskimi i żydowskimi. Ma to rzekomo pomóc wyznawcom islamu i judaizmu w lepszym asymilowaniu. Społeczeństwo, nie tylko zresztą we Francji, jest w tej sprawie silnie podzielone.

Działacze organizacji Terra Nova postanowili opublikować niedawno ogromny raport pt. "Emancypacja francuskiego islamu". Zawarli w nim postulat, w którym chcą zastąpienia w kalendarzu świąt katolickich, wypadającymi wtedy świętami muzułmańskimi lub żydowskimi. Dla przykładu Wielkanocny Poniedziałek miałby się zamienić w żydowskie Jom Kipur (Dzień Pojednania), a Zesłanie Ducha Świętego w muzułmański Aid-el-Kebir (Święto Ofiarowania).

Prawo we Francji upoważnia pracowników do domagania się dnia wolnego ze względu na święto religii, którą się wyznaje. Jak widać, Partii Socjalistycznej to nie wystarczy i chcą poważnych zmian nie tylko administracyjnych, ale i kulturowych.

Społeczeństwo francuskie, jak i europejskie, zostało podzielone tym kontrowersyjnym pomysłem. Zakłada on bowiem prymat religii, niebędących do tej pory przewodnimi w krajach regionu. Gdyby pomysł wszedł w życie, na pewno pociągnąłby za sobą ogromną rewolucję kulturową.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News