Zaczynają się tarcia na linii USA – Chiny. Donald Trump jeszcze oficjalnie nie został prezydentem, ale podjął decyzję, która wściekła chińskie władze. Żaden prezydent USA od 1979 nie kontaktował się z przywódcą Tajwanu, a Trump do pani prezydent Caj Ing-wen zadzwonił już jako prezydent elekt. 

Chińczycy są wściekli na Donalda Trumpa i odebrali ruch Trumpa jako policzek i wyzwanie. MSZ Chin już wystosował oficjalny protest, w którym apelują o „ostrożne podchodzenie USA do kwestii Tajwanu”. Podkreślono, że jest to polityczna podstawa stosunków między Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Jeśli USA nie chcą zadrzeć z Chinami, mają akceptować „zasadę jednych Chin”.

– Tajwan po prostu zaangażował się w małostkowe gierki, ale nie można zmienić struktury „jednych Chin”, którą uznała społeczność międzynarodowa – powiedział minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Wydaje się, że Trump nie zamierza przystawać na warunki stawiane przez Chińczyków. W rozmowie telefonicznej z prezydentem Tajwanu zapowiadał chęć wytworzenia bliskich związków ekonomicznych, politycznych  i w dziedzinie bezpieczeństwa.

Warto podkreślić, że żaden prezydent USA od 1979 roku nie kontaktował się z przywódcą Tajwanu. Z kolei Chiny nie uznają Tajwanu jako niezależnego państwa, gdyż według nich, jest to „zbuntowana prowincja”. Trump podjął ryzykowną decyzję, co zapowiada etap ochładzania stosunków między USA i Chinami. Spodziewano się tego analizując jego wypowiedzi z czasu kampanii wyborczej.

źródło: wprost.pl

Zobacz również

...