Strona Główna Wiadomości Polityka Zaczyna się OFICJALNIE! Czechy na wylocie z Unii Europejskiej

Zaczyna się OFICJALNIE! Czechy na wylocie z Unii Europejskiej

Sceptyczne podejście państw Grupy Wyszehradzkiej wobec Unii Europejskiej nie jest dla nikogo tajemnicą. Czechy, Polska, Słowacja i Węgry od dłuższego czasu stoją okoniem względem polityki unijnych liderów. Dotąd jednak nie zapowiadało się, by nawet najważniejsi politycy w jednym z tych 4 krajów mówili o realnym opuszczeniu UE. To się właśnie zmieniło. Czechy są obecnie najbliżej opuszczenia Unii spośród wszystkich krajów członkowskich. U naszego sąsiada odbędzie się referendum, które poparł sam prezydent. 

Takie głosy pojawiły się w jednym z państw V4. Okazuje się, że Czesi mają już dość nacisków ze strony UE i chcą opuścić struktury wspólnoty. Na referendum w sprawie „CzechExitu” zgodę wyraził sam prezydent Republiki Czeskiej, Miloš Zeman. Jak twierdzi, nie jest zwolennikiem opuszczania UE, ale wierzy w siłę bezpośredniej demokracji, a unijnych liderów uważa za słabych polityków. Według czeskich komentatorów, Zeman wie, że na obecnym etapie nie może otwarcie powiedzieć, iż jest przeciwnikiem pozostania Czech w Unii, gdyż obniżyłoby to już słabe notowania jego kraju we Wspólnocie. Jego deklaracja ws. referendum oraz krytyka unijnych liderów jest jednak bardzo czytelnym sygnałem. Wiele wskazuje na to, że Czechy pożegnają się z Unią. Na pewno są ku temu najbliżej spośród wszystkich krajów członkowskich.

 – Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta. To obywatele powinni zdecydować – stwierdził prezydent.

Zeman ocenił, że największym dotychczasowym błędem Unii było wprowadzenie przez Angelę Merkel polityki imigracyjnej. Jego zdaniem to właśnie zaproszenie migrantów do Europy zasiało chaos we wspólnocie, doprowadziło do rozprzężeń, a w końcu do Brexitu. Zdaniem Zemana, jedynym ratunkiem dla UE jest zmiana podejścia do problemu imigrantów i wprowadzenie systemu rekomendacji, a nie przymusowych kwot.

Słowa Zemana wywołały szok wśród polityków ze szczytów władzy UE. Ci boją się, że takie podejście rozszerzy się na całą grupę V4, a potem na inne kraje z silnymi frakcjami antyunijnymi. W niemałą euforię wpadli natomiast czescy politycy ze środowisk eurosceptycznych. Politycy prawicowych partii już zapowiedzieli, że postarają się o przedłożenie do parlamentu stosownej ustawy dotyczącej referendum w sprawie „CzechExitu”.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=KeauftLIk-8

...

Zobacz również