Samotni rodzice mają problem z 500+. Ministerstwo nie chce płacić

Samotni rodzice mają problem z 500+. Ministerstwo nie chce płacić Źródło: Kancelaria Premiera/flickr.com

500 plus powoli  przestaje wpływać na konta Polaków. Beneficjenci rządowego programu są przerażeni. Zaczyna się prawdziwy horror dla wszystkich, którym pieniądze zapewniały godny byt.

Od kiedy program Rodzina 500+ wszedł w życie w kwietniu 2016 roku, życie wielu polskich rodzin stało się łatwiejsze. Dzięki świadczeniom socjalnym, wypłacanym co miesiąc z ministerstwa rodziny, wychowywanie dzieci stało się mniejszym wyzwaniem dla wielu Polaków z niskimi dochodami. Odbiorcami świadczeń w ramach programu są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka (biologicznego lub adoptowanego). Świadczenie na jedno dziecko wynosi 500 zł i nie podlega ono opodatkowaniu. Przy przyznawaniu świadczenia na drugie i kolejne dziecko w rodzinie nie obowiązuje kryterium dochodowe. Świadczeniami objęte są dzieci do 18. roku życia. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, programem zostało objętych 3,8 mln dzieci, co kosztowało budżet państwa łącznie 17 mld zł.

500 plus ale nie dla wszystkich?

Jednak wygląda na to, że nie wszyscy objęci programem dostają pieniądze, które im się należą. W 2017 roku rząd wprowadził poprawki w programie Rodzina 500+ - zmieniono zasady wypłacania świadczeń dla samotnych rodziców. Ministerstwo tłumaczyło to tym, że wiele osób, będąc w nieformalnym związku, zgłasza w urzędzie, że są samotnymi rodzicami. W ten sposób niektórzy unikali wliczenia dochodu partnera i otrzymywali 500 plus na pierwsze dziecko. Dlatego, zdaniem ministerstwa, zmiany te były konieczne. W ten sposób ubieganie się o świadczenie przez samotnych rodziców zostało znacznie utrudnione - należy udowodnić dochody poniżej 800 zł na członka rodziny oraz wystąpić do drugiego rodzica o alimenty. Problem jednak polega na tym, że samotni rodzice mają również utrudnione pozyskanie pieniędzy na drugie i kolejne dziecko, podczas gdy w innym przypadku by uzyskać te świadczenia nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych warunków. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Pod koniec roku "Gazeta Wyborcza" opisała sprawę zaleceń ministerstwa dla gmin, by nie wypłacały jakichkolwiek pieniędzy z programu 500+ samotnym rodzicom bez zasądzonych alimentów. Pewna samotna matka nawet pozwała ministerstwo za tą rażącą niesprawiedliwość. - O ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy każdym kolejnym dziecku dodatkowe kryterium nie ma prawa obowiązywać. W tzw. rodzinach pełnych takie świadczenia wypłacane są bez komplikacji, z automatu - brzmiało orzeczenie sądu. Ministerstwo sprawę przegrało, jednak pieniędzy nadal nie wypłaca.

Trzeba swoich praw dochodzić w sądzie

Według "Gazety Wyborczej", ministerstwo uznało, że tylko w tej jednej sprawie samotna matka miała rację. Sugeruje zatem, że aby otrzymywać pieniądze z 500 plus jako samotna matka, należy najpierw pozwać ministerstwo. - Jednak jest to całkowicie niezrozumiała interpretacja, a wręcz absurdalna - twierdzi Łukasz Wacławik, ekspert od ubezpieczeń społecznych. Czy ministerstwo poczyniło takie kroki by oszczędzić na samotnych rodzicach? Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie w programie nie dojdzie do podobnych zmian. ZOBACZ TAKŻE W PIKIO.PL:
  1. Ile waży Małgorzata Kożuchowska? Gwiazda niknie w oczach, bo uprawia ten NIETYPOWY sport
  2. Jak dzisiaj wygląda Pola Raksa? NAJNOWSZE ZDJĘCIA powalają na kolana
  3. Bezczelne słowa Kaczyńskiego. Maksymalna hipokryzja
  4. Grób gwiazdy „Na dobre i na złe” rozrywa serce. Nie chcecie tego widzieć
  5. Tymi słowami Patryk Jaki wbił kij w mrowisko. Polityk o mordercy Adamowicza
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News