Prawo łaski jest konstytucyjną prerogatywą każdego prezydenta Polski. Sprawujący ten urząd, na przestrzeni lat korzystali z niego dosyć często. Nie obyło się bez kontrowersji i niestety nie uniknął ich także Andrzej Duda. 

Duda objął urząd 6 sierpnia 2015 roku. Od tego czasu z prawa łaski skorzystał 39 razy, najmniej z dotychczas urzędujących prezydentów RP. Wśród osób przez niego ułaskawionych znajdują się też niestety oszuści i osoby, które pozbawiły innych życia. Jeden z ostatnich aktów łaski ze strony Andrzeja Dudy miał miejsce 13 marca. Ułaskawił wtedy dwie osoby, skazane za zabójstwo i zniesławienie.

– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze względy humanitarne – ciężką sytuację zdrowotną, odległy termin popełnienia czynu, zaawansowany wiek oraz bardzo trudną sytuację materialną – brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta.

Urzędujący prezydent nieco później ułaskawił także dwie osoby skazane za kradzież. Kary przez nie odbywane zawieszono na trzy lata. Jako motywy oficjalnie podano „naprawienie szkód wyrządzonych przestępstwami, incydentalny charakter czynów, pozytywny przebieg procesu resocjalizacji oraz wyrażoną skruchę”. Zwolniona z odbywania kary została także jedna osoba skazana za wyłudzenie kredytu, a także redaktor naczelny „Wprost”, Tomasz Wróblewski, skazany na grzywnę za zniesławienie.

Najsłynniejsza tego typu decyzją, jaką do tej pory wydał Andrzej Duda, była ta o ułaskawieniu ministra koordynatora, Mariusza Kamińskiego, który skazany został na trzy lata więzienia za nadużycia jako szef CBA przy „aferze gruntowej” z 2007 roku. Kontrowersje wzbudził fakt, że Duda nie czekał na wyrok sądu drugiej instancji, co znaczy, że Kamiński nie był właściwie jeszcze winny. Zgodnie z prawem prezydent nie mógł podjąć takiego działania.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również