W końcu! Pierwsza sieć sklepów, które będą legalnie otwarte w niedziele

W końcu! Pierwsza sieć sklepów, które będą legalnie otwarte w niedziele Źródło: Fot. Pexels

Żabka jako pierwsza zaczęła wyłamywać się z kontrowersyjnego zakazu handlu w niedziele. Chociaż Państwowa Inspekcja Pracy domagała się ukarania franczyzobiorców, sąd stanął po ich stronie. Sklepy mogą być więc legalnie otwarte nawet wtedy, gdy ustawa zakazuje sprzedaży.

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie sprzedawcy mogą obsługiwać klientów jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe sklepy muszą za to pozostać zamknięte. Jeżeli właściciel nie dostosuje się do zapisów ustawy, zostanie prawdopodobnie zmuszony do zapłacenia wysokiej kary pieniężnej. Docelowo zakaz ma objąć wszystkie niedziele w miesiącu, jednak na razie jest wprowadzany stopniowo.

Czy Żabka jest otwarta w niedziele?

Pomimo wejścia ustawy w życie, wiele małych sklepików wciąż się z niej wyłamuje. Szczególny na to sposób znalazły Żabki, które mają podpisane specjalne umowy z operatorami pocztowymi. Tego typu punkty mogą bowiem w niedziele obsługiwać swoich klientów. Co ciekawe, Państwowa Inspekcja Pracy postanowiła jednak walczyć z podobnymi praktykami. Sprawy trafiły na wokandy sądów, jednak już ośmiokrotnie wygrali je franczyzobiorcy, którzy przedstawili osobom rozstrzygającym problem stosowny argument związany z punktem pocztowym. Każda sprawa miała nieco inny przebieg - w niektórych właściciele sklepów sieci wygrywali, niektóre zostały umorzone, a w części przypadków całkowicie odmówiono wszczęcia postępowania. Chociaż w jednej sprawie PIP próbował się odwołać od decyzji sądu, zażalenie zostało odrzucone. Najczęściej przedstawiciele instytucji nie podejmowali jednak żadnej dyskusji z wymiarem sprawiedliwości w sprawie rozstrzygnięcia sporu.

Żabka skutecznie obeszła zakaz handlu w niedziele

Jak więc wynika z przebiegu spraw, Żabki będące jednocześnie punktem pocztowym mogą być legalnie otwarte w niedziele. Nie oznacza to jednak, że kolejne zawiadomienia od Państwowej Inspekcji Pracy nie będą zmuszały poszczególnych franczyzobiorców do sądowych batalii.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Zarówno właściciele sklepików, jak i wielu ich klientów odetchnęło z ulgą. Liczni internauci niezmiennie przyznają, że zakaz handlu w niedziele nie był wcale trafionym pomysłem, który jedynie utrudnił życie osobom, które na przykład żyją same lub muszą pracować bez względu na dzień tygodnia. Sami przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy opowiadali się za słusznością ustawy, argumentowali pomysł w bardzo prosty sposób, który nie przypadł jednak do gustu wszystkim wyborcom. Posłowie twierdzili, że zamknięcie supermarketów na chociaż jeden dzień tygodnia sprawi, iż Polacy znów zaczną spędzać więcej wolnego czasu na wspólnych aktywnościach oraz rozmowach, a nie jedynie zakupach.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Polityk PiS maltretował żonę i się nawet nie wypierał. Kara? Śmiech na sali
  2. Oburzające! Autorytet PiS do opozycjonistki: „Ile bierzesz za numer?”
  3. Jaki pogrążony dwoma zdaniami. „Przyjezdne słoiki! Warszawa to ja!”
  4. Morawiecki już długo nie porządzi? Właśnie postawiono miażdżące zarzuty
Następny artykuł