Nowozelandzki generał Hugh McAslan oficjalnie poinformował media o użyciu przez Stany Zjednoczone broni zawierającej biały fosfor na terenie Syrii. Według Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych tego typu substancja nigdy nie powinna zostać użyta, a jednak USA zdecydowały się na to w bardzo stanowczy sposób.

Użyliśmy białego fosforu do monitorowania obszarów w zachodnim Mosulu, aby bezpiecznie wywieźć cywilów – poinformowali media przedstawiciele przebywających wciąż w Syrii wojsk. Chociaż brzmi to, jak realne polepszanie warunków życia mieszkających tam ludzi, warto dowiedzieć się czegoś o sposobie działania broni zawierającej fosfor. Substancja ta jest silnie trująca, a dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Stosowany jest on często w broni zapalającej. Chociaż ma naprawdę wiele sposobów wykorzystania, używanie go w środku zaludnionego miasta jest rzeczą kategorycznie zakazaną i niebezpieczną.

Bez względu na to, jak biały fosfor jest używany, stwarza wysokie ryzyko groźnych i długotrwałych szkód w zatłoczonych miastach, takich jak Raqqa i Mosul oraz innych obszarach koncentracji cywilów. Siły dowodzone przez USA powinny podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zminimalizować szkody wśród mieszkańców podczas używania białego fosforu w Iraku i Syrii – powiedział o sprawie Steven Goose z Human Rights Watch. Zaznaczył także, że jest to już kolejne użycie substancji na terenie ogarniętego wojną kraju. Wcześniej skorzystali z niej Rosjanie, co zostało szeroko skrytykowane na arenie międzynarodowej oraz sprowokowało kolejne dyskusje dotyczące ograniczeń w posiadaniu tak niebezpiecznej broni.

Fot. Twitter

 

Zobacz również