Za tydzień Morawiecki wprowadza PODATKOWY STAN WOJENNY. Podatnik nie będzie miał żadnych praw

Za tydzień Morawiecki wprowadza PODATKOWY STAN WOJENNY. Podatnik nie będzie miał żadnych praw

Już za nieco ponad tydzień ministerstwo finansów ministerstwo finansów uruchomi specjalny urząd do jeszcze większej kontroli podatników w Polsce. Krajowa Administracja Skarbowa - bo tak będzie się nazywał ten urząd - będzie miała uprawnienia administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej. Eksperci są zgodni - oznacza to prawdziwy "podatkowy stan wojenny".

Nowy organ kontrolny wzbudza ogromne kontrowersje głównie ze względu na potężne uprawnienia, niemal niczym skrępowaną swobodę działania i praktyczną bezkarność. Według ustawy (która wejdzie w życie 1 marca br.) o Krajowej Administracji Skarbowej, kontrole skarbowe będzie można przeprowadzać bez jakiejkolwiek zapowiedzi (dotychczas kontrole były zapowiadane, by podatnik mógł się przygotować np. jeśli chodzi o dokumentację).

Zastrzeżenia ekspertów budzi również fakt, iż kontroler z KAS będzie mógł po prostu wejść do firmy, gdzie po jedynie po okazaniu swojej legitymacji służbowej będzie miał prawo do wglądu do całej dokumentacji przedsiębiorstwa (także do dokumentów objętych tajemnicą handlową). Według prawników budzi to obawy o oszustwa tj. podszywanie się pod urzędników.

Największe kontrowersje budzi jednak brak możliwości wniesienia jakichkolwiek zastrzeżeń, nie wspominając już o odwołaniu się od wyników kontroli. Decyzja urzędnika będzie ostateczna i - w praktyce - niepodlegająca jakiejkolwiek dyskusji. Podatnik co prawda będzie miał prawo do złożenia wyjaśnień, jednak ustawa w żaden sposób nie daje mu gwarancji procesowych - w praktyce oznacza to, że będą one ignorowane.

Ponadto urzędnicy będą mieli prawo do wykorzystywania nawet psów tropiących podczas kontroli, co w opinii ekspertów jest niczym innym jak traktowaniem podatnika z automatu jak przestępcę.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News