Chociaż w Polsce może się to wydawać absurdalne i niewyobrażalne, irańskie kobiety mają zakaz uczestniczenia w meczach męskich reprezentacji sportowych. Aktywistką, która od lat walczy z tym ograniczeniem praw, jest Darya Safai. Pojawiła się ona także w Łodzi na starciu Polski z Iranem w piłce siatkowej. Za swój polityczny baner została jednak wyrzucona z hali.

„Let Iranian women enter their stadiums” czyli „Pozwólcie Irankom wejść na stadiony” – oto napis, za który Safai została siłą wyrzucona przez ochronę z łódzkiej Atlas Areny. Chociaż organizatorzy widowiska prosili wcześniej, aby schowała baner, ona nie zrobiła tego, tłumacząc, iż nikogo przecież nie obraża. Prawie żaden z kibiców nie wstawił się za aktywistką, jednak ostatecznie udało jej się wrócić do środka. Jak się później okazało, nauczona doświadczeniem, miała przy sobie drugi transparent, który rozłożyła w tym samym miejscu. Ochrona nic już jednak nie zrobiła.

Iranka jest już zapewne przyzwyczajona do tego typu sytuacji. Spotykały ją bowiem nawet podczas Igrzysk w Rio de Janeiro. Safai, z zawodu dentystka, nie ustępuje jednak w walce o prawa kobiet, za co podziwia ją wiele innych aktywistek.

Mediom udało się ostatecznie dowiedzieć, dlaczego Iranka nie mogła spokojnie obejrzeć spotkania z rozłożonym transparentem. Według Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej stało się to z powodu politycznego przesłania, które propagował. Przedstawiciele FIVB twierdzą bowiem, iż sport nie powinien za to mieć nic wspólnego z polityką oraz komercjalnymi hasłami.

...

Zobacz również

Fot. Facebook