Z Ziemi znika surowiec, na którym opiera się cała cywilizacja

Z Ziemi znika surowiec, na którym opiera się cała cywilizacja

Nawet nie zdajemy sobie sprawy na co dzień, jak ważny dla naszej cywilizacji jest ten surowiec. To budulec, dzięki któremu możemy używać komputerów, stosować kosmetyki, a przede wszystkim stawiać budynki. O tym, jak ważny jest dla naszej codzienności, dopiero mamy się boleśnie przekonać. Jego zasoby maleją w zastraszającym tempie.

Mowa oczywiście o piasku, który jest jedną z podstaw naszej cywilizacji. Zużywamy go tak dużo, że już niebawem może rozpocząć się walka o niego. W najlepszym wypadku, podrożeją mieszkania i usługi budowlane. Dla tej gałęzi rynku piasek jest bowiem nieodzowny. Na tonę cementu zużywa się aż 7 ton piasku.

W dużej mierze są za to odpowiedzialne Chiny, które masowo stawiają kolejne budowle. Proces ten jest zakrojony na potężną skalę - pochłania bowiem połowę światowej produkcji cementu. Jednak w innych częściach świata także jest potrzebny. Było tak chociażby w Dubaju, gdzie do budowy potężnego wieżowca sprowadzano potężne ilości piasku z Australii. Można oczywiście zwrócić uwagę, że Dubaj to miasto położone na pustyni i sprowadzanie piasku z innego kontynentu to głupota. Nic bardziej mylnego.

Piasek pustynny nie nadaje się bowiem do użytku w przemyśle, ponieważ jest za mało lepki i nietrwały. Stąd też najwięcej piasku pozyskuje się z mórz i rzek. Niestety, zużywamy go tak szybko, że woda nie jest w stanie nadążyć z jego naniesieniem. Powstają ogromne dysproporcje, które już skutkują podniesieniem cen.

W krytycznej sytuacji nowe możliwości znaleźli przestępcy, którzy już zawiązali pierwsze "mafie piaskowe". Drożejący piasek można kupić taniej na czarnym rynku, jak grzyby po deszczu wyrastają też kolejne miejsca nielegalnego wydobycia. Surowiec, który dotąd uważaliśmy za niewyczerpany, po prostu znika na naszych oczach.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News