Jak ogłosił międzynarodowy zespół ekspertów badających zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad Ukrainą w 2014 roku – system BUK, z którego zestrzelono samolot, przyjechał do Donbasu z Rosji, po czym po zestrzeleniu wrócił na jej terytorium.

Złożony z przedstawicieli Holandii, Malezji, Australii, Belgii i Ukrainy zespół ekspercki badający zestrzelenie samolotu pasażerskiego w lipcu 2014 roku nad Donbasem ogłosił dzisiaj, że odpowiedzialność za śmierć 298 osób, w tym 80 dzieci, ponosi Federacja Rosyjska.

Jak udało się im ustalić, system BUK, z którego zestrzelono boeinga przybył na teren Ukrainy (stacjonował przez jakiś czas na terenie rosyjskiej bazy wojskowej) z Rosji. Ponadto natychmiast po zestrzeleniu został szybko przetransportowany z powrotem na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Swoje ustalenia eksperci oparli m.in. na śladach jakie pozostawiły wystrzelone rakiety na samolocie oraz na informacjach zdobytych przez wywiady kilku krajów. Najbardziej przydatne okazały się być podsłuchane rozmowy prorosyjskich separatystów i rosyjskich żołnierzy, punkty logowania się ich komórek, zdjęcia satelitarne oraz rozmowy z naocznymi świadkami i zdjęcia zrobione systemowi podczas gdy był transportowany na teren Ukrainy.

https://www.youtube.com/watch?v=Sf6gJ8NDhYA

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: Openbaar Ministerie

...

Zobacz również